З дня на день зійдуть сніги, і кожен, хто має хоч сотку землі, буде готуватися до весняних сезонних робіт. Правильно робить той, хто завчасно, до весняного авралу, починає активні дії. Саме у лютому-березні необхідно піклуватися про посадковий матеріал, засоби захисту рослин від шкідливих організмів, добрива, стимулятори росту.
Не секрет, що всі засоби догляду коштують дуже дорого, але якщо не застосувати хоч одного заходу для росту і розвитку рослин, то навряд чи можна отримати бажаного результату.
Біологічні препарати, діючою речовиною яких є гриби, бактерії, - досить ефективний і безпечний засіб захисту рослин від шкідливих організмів. Коштують вони набагато дешевше, не шкідливі для людини, навколишнього природного середовища. Однак застосовувати їх доцільно на невеликих площах, де можна контролювати нову хвилю зараження шкідливими організмами і повторити внесення необхідного препарату.
В першому місяці весни розпочинають вирощування розсади овочевих культур, декоративних квітів. В кінці лютого - на початку березня готують насіння перцю, баклажанів. Щоб мати міцну, не перерослу розсаду помідорів, необхідно їх насіння висіяти в третій декаді березня. Спочатку його намочують в теплій воді з марганцевокислим калієм (марганцівкою) до 40°С на 3-5 год. Потім, згідно з інструкцією, обробляють різними захисними препаратами. Оптимальний вік розсади перцю - 45-50 днів, баклажанів - 50-55, помідорів - 40-45. Пікують її у фазі двох листків, у відкритий грунт пересаджують після загрози заморозків.
Для полегшення роботи можна обробити розсаду стимуляторами росту, біопрепаратами, які захистять від шкідників і хвороб, а потім висаджувати у грунт.
Між іншим, якщо прогріти насіння огірків, то можна збільшити кількість жіночих плодоносних квіток. Адже лише 2-3-річне насіння огірків може дати рясний врожай, тому що за ці роки дозрівають жіночі суцвіття і менше залишається пустоцвіту; тепле середовище (35-40° С) сприяє цьому ефекту.
Для передпосівної обробки насіння від ураження хворобами можна застосувати біопрепарат Агат 25-К, Мікосан, Трихофіт, для кореневого і позакореневого підживлення - Азотофіт. Від павутинного кліща овочеві культури і троянди захищеного грунту обприскують Актофітом. Від кореневої гнилі розсаду томатів та огірків (коренів) обробляють препаратом Триходермін.
Звичайно, протруювати необхідно не лише насіння овочевих культур. Це лише перший крок, який набагато спростить догляд за культурами, зекономить час і збереже майбутній врожай.
Щодо придбання біопрепаратів можна звертатися у спеціалізовані магазини м. Здолбунів “Вассма” (район автовокзалу), “Фермер” (по вул. 8 Березня - базар), сел. Мізоч “Зелений світ”, також магазини “Вассма”, які мають ліцензію на роздрібну торгівлю хімічними засобами захисту рослин. Там можна підібрати препарати універсальні і окремо для кожної культури.
Але який би засіб захисту рослин не застосовувався, необхідно завжди дотримуватися техніки безпеки у поводженні з ним.
Оксана МУДРАК,
начальник - головний державний інспектор
захисту рослин
Здолбунівського району.

Comments are now closed for this entry