Минулого тижня Рівненщину з робочим візитом відвідала офіційна делегація Генерального консульства Чеської Республіки у Львові - Генеральний консул Чеської Республіки у Львові Павел Пешек і Консул Чеської Республіки у Львові, заступник Генерального консула у Львові Владімір Кадлец. Четвертого березня відбулась зустріч делегації з керівництвом області. Гостям представили туристичний та економічний потенціал Рівненщини. Потому сторони обговорили наміри щодо активізації співпраці у різних галузях - економіці, освіті, культурі та ін. Зокрема, вели мову про можливість реалізації в нашому регіоні спільних для України і Чеської Республіки проєктів.

DSC07934


Наступного дня, 5 березня, на запрошення голови створеної у вересні 2018 року громадської організації «Здолбунівська спілка волинських чехів «Волинські правнуки» Олени Ярмолюк, високоповажні гості з Чеської Республіки завітали на Здолбунівщину. Спочатку у Здолбунівській міській раді відбулась зустріч представників Генерального консульства Чеської Республіки у Львові з міським головою Владиславом Сухляком. Затим Павел Пешек і Владімір Кадлец разом з очільником Здолбунівської міської об’єднаної територіальної громади, іншими офіційними особами побували у Здолбунівській ЗОШ І-ІІІ ст. № 5.

DSC07917


Гостей привітно зустріла директорка цього навчального закладу Жанна Рудик. Хвилиною мовчання вони вшанували пам’ять Героїв, які віддали життя за Україну. Після цього учні одинадцятого класу Олександр Прадищук і Катерина Бернацька коротко ознайомили учасників делегації з історією школи, світлинами її колективу, випускників, визначних шкільних подій різних років, представили також гімн закладу.

DSC07930


Підготували діти, зокрема учні 7-А класу, для гостей і поетично-музичне привітання. Розчулила усіх виконанням пісні і грою на бандурі Вікторія Басюк. З хвилюванням прийняв з дитячих рук український коровай на вишитому рушнику Генеральний консул Чеської Республіки у Львові Павел Пешек.

DSC07965


У фоє закладу була розгорнута виставка, присвячена видатному чеському філософу, письменнику і мислителю Яну Амосу Коменському, доставлена зі Львова. Її вчителям, учням, членам ГО «Здолбунівська спілка волинських чехів «Волинські правнуки» презентував українською мовою Генеральний консул Чеської Республіки у Львові Павел Пешек.
Він зазначив, що виставка відображає життя і творчість Яна Амоса Коменського, якого вважають основоположником сучасної педагогіки, ознайомив присутніх з основними принципами, які цей чеський мислитель пропагував, наголосивши, що багато з них актуальні й досі.
Наприклад, Ян Амос Коменський виступав проти бездушного, «механічного» навчання. Натомість вважав, що навчання повинно приносити задоволення, має бути послідовним, поступовим, систематичним. Також учений наголошував на необхідності викладання рідною мовою, але водночас, підтримував і вивчення інших мов. Адже, на його думку, рідна мова є невід’ємною основою існування нації, а вивчення і знання інших мов - засобом порозуміння між народами, пізнання їхнього способу життя, пізнання світу. Ян Амос Коменський пропагував ідею загальної гуманності. Він першим зібрав і систематизував усі відомості з педагогіки, розробив класно-урочну систему навчання, відстоював необхідність і важливість не лише навчання, а й виховання у школі. Учений увів поняття навчального року з поділом його на чверті та канікули, запровадив перевідні іспити в кінці року, різні види контролю й перевірки успішності учнів, розмірковував про організацію навчального дня в школі. Проявив себе Ян Амос Коменський і як ідейно стійка особистість. Попри всі обставини, переслідування, зберіг свою віру, але був змушений емігрувати з Чехії і решту життя провести в інших країнах - Польщі, Угорщині. Він полишив Чехію 4 лютого, і саме цю дату було обрано для нещодавно офіційно встановленого в Чеській Республіці Дня краян (дня вшанування чехів, які емігрували за кордон).
- Хочу побажати усім нам бути розумними, не ледачими і трохи непокірними, тобто зі здатністю критично мислити. І нехай ця виставка стане стимулом до цього для усіх вас, - звернувся до присутніх наприкінці презентації виставки Павел Пешек.
У Здолбунівській ЗОШ І-ІІІ ст. № 5 під керівництвом заступниці директорки цього закладу освіти, голови ГО «Здолбунівська спілка волинських чехів «Волинські правнуки» Олени Ярмолюк уже два роки діє гурток з вивчення чеської мови. Нині в ньому займаються вісім дітей. Вони не лише здобувають знання з мови, а й знайомляться з чеською культурою та історією.
Гуртківці Поліна Родюк, Вікторія Петришина, Анастасія Сидорчук продемонстрували поважним гостям частину свого доробку - представили тематичну презентацію «Ян Амос Коменський» чеською мовою. Крім того, присутні мали змогу переглянути відеоролик, підготовлений управлінням культури і туризму Рівненської ОДА до Дня рідної мови та до 150-річчя Лесі Українки. У ньому твори видатної української поетеси звучали білоруською, польською, грузинською, чеською та іншими мовами. Однією з учасниць цієї відеороботи стала й учениця Здолбунівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 5 Поліна Родюк.
Дітей і дорослих зацікавило живе спілкування після офіційної частини візиту. В ході цього діалогу школярі дізналися, що завдяки добрим знанням з чеської мови, є можливість вступити до закладів освіти в Чеській Республіці безкоштовно. Гостям же було цікаво дізнатися про перспективи вивчення чеської у закладі, а також обміну візитами школярів двох країн. Потішили їх і вручені наприкінці зустрічі подарунки - солодощі і картина авторства Поліни Родюк.
Того ж дня Генеральний консул Чеської Республіки у Львові Павел Пешек і Консул Чеської Республіки у Львові, заступник Генерального консула у Львові Владімір Кадлец разом з очільницею ГО «Здолбунівська спілка волинських чехів «Волинські правнуки» побували у селі Гільча Друга, де краєзнавець і великий ентузіаст Олександр Гаврон створює музей, в якому прагне відтворити побут чехів, які там колись жили. Представників Чеської Республіки ця справа також зацікавила.
Ольга ЯКУБЧИК.
На фото: під час візиту Павела ПЕШЕКА і Владіміра КАДЛЕЦА у Здолбунівську ЗОШ І-ІІІ ст. № 5.
Фото автора.

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити