Діяльність ГО «Товариство польської культури Здолбунівщини» добре відома багатьом нашим краянам насамперед різноманітними цікавими культурно-масовими і доброчинними заходами, які проводить у місті, школою з вивчення польської мови. Створили Товариство активісти місцевої польської громади 25 років тому, тож 2021-ий для нього - рік ювілейний. Про основну місію організації, її сьогодення і вже реалізовані проєкти розповіла в інтерв’ю голова Товариства польської культури Здолбунівщини Софія Андріївна МИХАЛЕВИЧ.

 

- Софіє Андріївно, яку дату можна вважати днем народження очолюваного Вами Товариства?
- Це дев’яте січня 1996 року, день, коли було офіційно зареєстровано громадську організацію «Товариство польської культури Здолбунівщини». Тоді головою ГО стала Ірина Миколаївна Андрощук, я змінила її на цьому посту у 2002 році.

6543747

На святі з нагоди Міжнародного дня захисту дітей. 2014 р.


- Якою була мета створення Товариства?
- Товариство створене з метою збереження національної самосвідомості поляків нашого краю, сприяння їх всебічному розвитку, освіченості, культурному і духовному піднесенню. Головне завдання - об’єднати представників польської діаспори Здолбунівщини через пізнання національної культури, народних звичаїв і традицій, спільну творчість, навчання, спілкування. Прагнемо сприяти зміцненню добросусідських відносин України і Польщі, розвивати дружбу між двома народами.

657475

Учасники «Національного читання-2017».


- Скільки людей об’єднує членство в Товаристві польської культури Здолбунівщини?
- Станом на 1 січня цього року у лавах Товариства налічувалось 168 осіб. Це люди різного віку і професій. Відзначу, що членство в Товаристві для них не тільки можливість зберегти своє національне коріння, а ще й долучитися до низки хороших спільних справ.
До прикладу, торік ми разом упорядкували місця поховань поляків на міському кладовищі. Раніше облаштовували клас з вивчення польської мови у суботньо-недільній школі, яку кілька років тому заснували при Товаристві. До слова, зараз у семи класах школи польську вивчають 120 осіб, заняття відбуваються під керівництвом учительки Марії Мусял. Як і її попередниці Барбара Дзюрковска, Анна Щигельська, Барбара Влодарчик, Ельжбета Пьотровська, пані Марія є носійкою польської мови, дбає, щоб навчальні заняття були ефективними і цікавими. Хочу висловити вдячність усім нашим вчителям, особисто пані Марії Мусял за сумлінну роботу і співпрацю з Товариством.
Учні суботньо-недільної школи – постійні учасники олімпіад з польської мови, численних заходів, які організовує і до яких долучається Товариство.

4345436345

Біля пам’ятника М. Конопницькій на Личаківському кладовищі. Львів. 2020.


- Розкажіть, будь ласка, про цей напрямок діяльності детальніше.
- Уже традицією для нас є участь у щорічній акції «Національне читання», а також різноманітних культурно-мистецьких фестивалях. Свого часу при Товаристві було створено аматорський жіночий вокальний колектив «Сеньйорки». Його учасниці виступали на Міжнародному фестивалі поезії Марії Конопницької у місті Пшедбож Республіки Польща, на Міжнародному фестивалі традиційної народної культури «Коляда» і Міжнародному фестивалі «Тиждень польської культури на Рівненщині» в нашому обласному центрі, на Рівненському обласному фестивалі національних культур «У родинному колі» в місті Дубно, фестивалі співаної поезії польської у Ковелі Волинської області та інших. Цей творчий колектив – яскрава сторінка у житті Товариства польської культури Здолбунівщини. Завдяки йому маємо змогу знайомити з польським фольклором, зокрема пісенною творчістю.
Підтримуємо в Товаристві традицію ділення оплатком, адже це - духовне і національне єднання. Крім того, це нагода зібратися, аби вшанувати наших найстарших.
Проводимо свята на Миколая, на Різдво, конкурси для молоді на краще знання історії і літератури Польщі.
Масштабним був захід, підготовлений Товариством до 100-річчя відновлення незалежності Польщі.
Багато років поспіль влітку організовуємо свято з нагоди Міжнародного дня захисту дітей. Цей захід має більш соціальне спрямування, адже щоразу на нього запрошуємо особливих діток. Місцевих і гостей. Стараємось, щоб на святі усі вони мали змогу продемонструвати свої таланти, навчитись чогось нового, відпочити і розважитись, поласувати і порадіти подарункам. Звісно, для цього треба докласти чимало зусиль, що і роблять найактивніші члени Товариства. Відгукуються на наші прохання і долучаються також місцеві підприємці, влада. Постійно надає значну підтримку у підготовці цього свята та інших наших заходів Генеральне Консульство Республіки Польща в Луцьку.
Пізнавальними є екскурсійні поїздки історичними місцями України, які організовує Товариство для учнів суботньо-недільної школи. Вони вже побували у Львові, Києві, Луцьку, Кременці, Камянці-Подільському та інших містах.
Крім того, намагаємось знайомити гостей і учасників наших заходів з традиційними польськими стравами. Адже усвідомлюємо, що кулінарний аспект – це також частина національної культури.
- Хто на сьогодні в числі найактивніших членів Товариства?
- Ми цінуємо і поважаємо кожного з членів Товариства. Та, як і в будь-якій організації, маємо свій актив. Хотілося б відзначити Сергія Максимчука, Василя Михалевича, Галину Ремішевську, Валерія Стельмащука, Любов Нікітчук, Віктора Міськова, Наталію Семенюк, Марину Мазурок, Інну Стецюк, Ольгу Якубчик, Аллу Будерацьку, Івана Гнатюка, Михайла Бедратого, Володимира Даткуна та багатьох інших. Я щиро дякую усім, хто активно бере участь у діяльності нашого Товариства.
- З якими організаціями чи установами налагоджено співпрацю?
- Співпрацюємо з Генеральним Консульством Республіки Польща в Луцьку, товариствами польської культури Рівненщини, Тернопільської і Волинської областей. До речі, в Луцьку є ще один наш друг – це арт-студія «П’ятерня». Чимало заходів готували ми у співпраці зі Здолбунівською центральною районною бібліотекою. Не можна не згадати отця Анджея Щісловіча та парафіян костелу Святих Петра і Павла, місцеву владу і підприємців.
- Чи плануєте урочистості з нагоди 25-річчя Товариства?
- Для місцевої польської громади 2021-ий означений двома важливими ювілеями: тридцять років тому почалось відродження костелу Святих Петра і Павла як діючого римсько-католицького храму і двадцять п’ять років виповнилось ГО «Товариство польської культури Здолбунівщини». Чи будемо широко відзначати, сказати поки складно - покаже час, адже пандемія та карантинні обмеження вплинули і на наше життя. Водночас маємо ще чимало хорошого у планах.
Спілкувалась Олена СНІЖНА.
Фото автора. §

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити