Перша група «осінніх» призовників з нашого району відбула у військові частини. Про те, як на Здолбунівщині проходить черговий призов на строкову військову службу, пов’язані з цим процесом питання і не тільки - в інтерв’ю з військовим комісаром Здолбунівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підполковником ЗСУ Павлом Михайловичем ПЛАЧІНТОЮ (на фото).

- Не так давно звичний усім райвійськкомат переформатували у Здолбунівський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Що, крім назви, змінилось в роботі установи?
- Насамперед змінився підхід до роботи, саме обличчя установи. З суто адміністративної вона перетворилась на більше соціальну. На відміну від колишнього військкомату, ми стали більш відкритими, центром з надання послуг. Водночас, законодавства щодо військового обов’язку громадян ніхто не відміняв. Тож забезпечити виконання призову на строкову, контрактну службу та оформлення відповідних документів – також наші завдання. А для бійців батальйону територіальної оборони організовуємо навчальні збори, щомісячні стрілецькі дні.


У штаті Здолбунівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки немає працівників без бойового досвіду. Усе, з чим стикаються ті, хто йде служити, ми відчули на собі, про всі переваги й труднощі військової служби знаємо з власної практики. І звісно ж, з розумінням ставимось до потреб і проблем інших військовозобов’язаних. Наш РТЦК та СП надає соціальні послуги військовозобов’язаним, які вже звільнилися з лав ЗСУ, військовослужбовцям за контрактом, родинам бійців, які загинули, захищаючи Україну. Можна сказати, що ми здійснюємо їх соціальний супровід - оформляємо документи на виплату соціальної допомоги, направляємо на реабілітацію тощо. Наш центр створено для того, аби люди, пов’язані з військовою службою, не ходили по різних інстанціях, а могли отримати ці послуги в єдиному місці.
Також важливим напрямком діяльності РТЦК та СП є патріотичне виховання учнівської молоді. Проводимо чимало заходів цієї тематики в закладах освіти, поширюємо інформаційні матеріали щодо переваг військової служби, працюємо над формуванням позитивного іміджу Збройних сил України - однієї з найкращих і найсильніших армій світу.
- З 1 жовтня розпочався і до 31 грудня цього року триватиме осінній призов на строкову військову службу. Скільки юнаків з нашого району призвуть цього разу і, чи відомо, в які саме війська?
- Зі Здолбунівщини в ході осіннього призову буде призвано сорок осіб. Їх залучать до служби у Збройних Силах, Національній гвардії України, Державній прикордонній службі, Державній спеціальній службі транспорту.
Зауважу, згідно з Указом Президента України, юнаків призваних на строкову військову службу, до участі в ООС не залучають.
- Які терміни строкової військової служби?
- Для осіб, які мають загальну середню освіту, термін строкової військової служби становить 18 місяців, для осіб з вищою освітою - 12 місяців.
- Чи призивають на строкову військову службу осіб, які здобули вищу освіту, а водночас, закінчили навчання на військовій кафедрі, мають офіцерське звання?
- Так. Осіб, які здобули вищу освіту, закінчили навчання на військових кафед­рах і мають звання офіцерів запасу, ми призиваємо на строкову військову службу офіцерів запасу. Вони проходять службу 18 місяців на посадах офіцерського складу в небойових військових частинах.
- Вручення повістки. Чи означає це автоматично відправку на службу?
- Ні. Механізм такий. Призовники через сільські ради в селах і через наших працівників у місті отримують повістки. На їх основі прибувають до РТЦК та СП, де проходять військову медичну комісію. Затим, якщо за рішенням комісії призовник отримує висновок що він здоровий і придатний до військової служби, йому вручають бойову повістку. Оце вже повістка на відправку, і саме з моменту її отримання призовник несе кримінальну відповідальність, якщо не прибув у визначений час до РТЦК та СП - за ухиляння від військової служби.
За неявку для проходження військової медичної комісії передбачена адміністративна відповідальність.
Нагадаю також, що всі жителі району призовного віку, які не отримали повісток, зобов’язані були самостійно прибути до РТЦК та СП у період з 1 до 10 жовтня для уточнення їхніх облікових даних та визначення стану здоров’я.
- Хто має право вручити призовнику повістку і де?
- Повістки для призову на строкову військову службу вручають за місцем проживання або за місцем роботи призовника. Працівники РТЦК та СП не роблять цього ні в магазинах, ні в місцях масового відпочинку. Є чіткі правила, визначені законодавчо.
Але ще раз наголошую: дані усіх громадян призовного віку, які не мають права на відстрочку і самостійно не з’явились до РТЦК та СП з 1 по 10 жовтня, буде передано в розшук. А потому працівники Національної поліції здійснюватимуть примусову доставку цих осіб до РТЦК та СП.
- За ким остаточне рішення про призов конкретної особи?
- Районна медична комісія ухвалює рішення про придатність призовника до військової служби, а районна призовна комісія - рішення про призов до ЗСУ.
- Чи є на Здолбунівщині громадяни, які ухиляються від призову?
- На цей час відкрито три кримінальні справи на «ухилянтів», які не з’явились на відправку, і близько двохсот адміністративних проваджень за неявку по повістці. Ця кількість збільшуватиметься, бо загалом є тенденція до неявки в РТЦК та СП. Але по усіх «неявщиках» буде вжито заходів згідно із Законом.
- До речі, які саме особи мають право на відстрочку від призову?
- Право на відстрочку від призову на строкову військову службу мають особи, які на цей час здобувають освіту на денній формі навчання; особи, які мають дитину віком до трьох років; ті, хто має двоє і більше дітей; сироти віком до двадцяти трьох років. А також громадяни, у яких наявні певні сімейні проблеми. Така особа має написати відповідну зая­ву, пройти військову медичну комісію, а також надати призовній комісії документи, які засвідчують наявність у неї сімейних проблем. Призовна комісія, після розгляду заяви та вивчення наданих документів, ухвалює виважене законне рішення щодо цього призовника.
- Розкажіть, будь ласка, про порядок проходження альтернативної служби.
- У низці релігійних конфесій їх представникам заборонено брати до рук зброю. Якщо ця релігійна організація офіційно зареєстрована в Мін’юсті України, а призовник надав довідку про те, що він - член цієї організації, то за два місяці до початку призову (тобто, наразі до першого серпня) він має написати заяву в управління соціального захисту населення, де райдержадміністрацією створена комісія з питань альтернативної служби. Потім пройти медичну комісію і знайти собі роботу в закладі чи на підприємстві державної або комунальної форми власності на посадах не керівного складу (робітників). І ми їх призиваємо на альтернативну службу терміном 26 місяців. У цьому призові можливістю проходити альтернативну службу скористались п’ять призовників. Вони працюють санітарами в лікарні і в будинку дитини в Рівному, двірниками, на залізниці, у водоканалі і в такий спосіб виконують свій конституційний обов’язок невійськовим чином.
- Що відбувається з призовниками після відправки з РТЦК та СП?
- Після отримання бойової повістки і прибуття в РТЦК та СП, оформлення в нашій установі низки необхідних документів, юнаків скеровують на обласний збірний пункт. Там формують команди, і вже у їх складі хлопці на чолі з кадровими військовослужбовцями відбувають у військові частини.
Після відправки у складі команди, кожен призовник на спеціально оформлену банківську картку отримує разову фінансову допомогу - 2400 гривень. Варто зауважити, що за особами, які до призову були офіційно працевлаштовані, на час служби зберігаються робочі місця, а також за місцем роботи їм щомісяця нараховують середню зарплатню. Окрім того, вони отримують і зарплатню солдата. А після служби мають змогу повернутись на свої робочі місця. Держава піклується про своїх призовників.
Відмічу й ще один важливий момент: за минулі п’ять років вдалося значно поліпшити матеріальне забезпечення ЗСУ. Оснащення підрозділів, форма, харчування військовослужбовців тощо…
- Щодо контрактної служби...
- Призовник, який відслужив пів року строкової служби і переконався, що справа ця йому до душі, може підписати контракт із ЗСУ. Якщо він до призову був офіційно працевлаштований, то за ним і надалі зберігаються і робоче місце, і середня зарплатня, але його залучають у склад певного підрозділу Збройних сил України. Якщо цей підрозділ залучений до участі в ООС, то він теж виконуватиме бойові задачі. Але, без попередньої підготовки у навчальних центрах за участю досвідчених, з бойовим досвідом інструкторів, ніхто такого бійця не скерує у складні бойові умови. Лише після допідготовки у навчальних центрах ЗСУ.
До слова, той, хто підписав контракт із ЗСУ, отримує разову допомогу - 4400 гривень, зарплатня в солдата 10200 грн, якщо його залучають в зону ООС, то ще 17000 гривень. Мінімальний термін контракту зараз становить три роки. Усі військово­службовці за контрактом, мають переважне право вступу до закладів вищої освіти на заочну форму навчання, на безоплатній основі. Причому, не тільки на спеціальності військового напряму. На період сесій їм надаються відпустки для проходження навчання.
- Ви - бойовий кадровий офіцер. Що, на Вашу думку, дає юнакам служба в армії?
- Найперше наголошу, що усі військовослужбовці строкової служби захищені державою. Вони живуть за чітким розпорядком дня, постійно під наглядом командирів. В українській армії вже давно подолане таке ганебне явище, як дідівщина. Армійська служба відволікає хлопців від усіляких негативних «спокус», як-от наркотики чи вживання алкоголю. Далеко від дому, без постійної опіки найрідніших, хлопці починають усвідомлювати цінність сім’ї, батька й матері, Батьківщини, розуміти, що ці поняття - не пус­ті слова. Крім того, в армії вони дисциплінуються, мужніють, вчаться самостійності, рішучості, відповідальності й сумлінності, здобувають нові знання і навики з адаптації у новому колективі. У хлопців змінюються ціннісні життєві пріоритети, світогляд в цілому. Зрештою, зі строкової військової служби вони повертаються справжніми чоловіками, готовими до захис­ту рідної землі.
Моє тверде переконання: військова служба - це школа мужності й патріотизму.
Спілкувалась і фотографувала Олена СНІЖНА.

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити