Напевно, кожна людина хоче жити в такій державі, яка не лише на словах, а й на ділі забезпечує дотримання прав і свобод громадян, надання певних соціальних гарантій. Але не можна забувати, що і на нас, як членів цього суспільства, покладено ряд обов’язків. Мова піде про громадян, які перебувають на обліку в центрі зайнятості. Їх обов’язки полягають у своєчасному наданні відомостей про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Проте, трапляються непоодинокі випадки, коли безробітні їх не виконують. Перебуваючи на обліку в центрі зайнятості, працюють нелегально.
Обов’язки та відповідальність осіб, що перебувають на обліку, чітко прописані у законодавстві, що регулює зайнятість населення. Відповідно до ст.36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов’язані своєчасно подавати відомості про своє працевлаштування на будь-яку роботу, враховуючи тимчасову роботу, стажування, прийняття з випробувальним строком, повідомляти про виконання робіт чи надання послуг за цивільно-правовими договорами, відкриття власної справи, заняття іншою трудовою діяльністю, оформлення пенсійного забезпечення тощо.


Факти зловживання своїми правами, подання неправдивих відомостей обов’язково будуть виявлені і потягнуть за собою відповідальність. Адже приховати факт працевлаштування, у т.ч. за цивільно-правовим договором, сьогодні неможливо, оскільки між Державною службою зайнятості, Пенсійним фондом України і Державною фіскальною (податковою) службою проводиться обмін даними (звірка) на підставі зареєстрованих у Міністерстві юстиції України порядків проведення такого обміну інформацією. Перевірка достовірності даних може проводитись центром зайнятості не тільки шляхом електронного інформаційного обміну з органами ДФС та ПФУ, а й безпосередньо на підприємстві у роботодавця чи у фізичної особи-підприємця.
При цьому немає значення, на яких умовах особа була оформлена на роботу - достатньо самого факту працевлаштування. У таких випадках сума незаконно виплаченої допомоги по безробіттю підлягає поверненню до Фонду особою, що не повідомила центр зайнятості про факт свого працевлаштування. Тобто, безробітні, які одночасно отримують виплати з безробіття та нелегально працюють, повинні повернути державі отримані кошти.
У разі відмови повернення в добровільному порядку незаконно отриманої суми, така сума підлягає стягненню за рішенням суду в примусовому порядку. Стягнення коштів проводиться органами Державної виконавчої служби шляхом реалізації рухомого або нерухомого майна, арешту банківських рахунків, утримання з усіх видів доходів тощо.
Крім того, у випадку неподання зареєстрованими безробітними відомостей про такі обставини, або подання недостовірних відомостей до центру зайнятості, при встановленні факту одночасного отримання і допомоги по безробіттю і заробітної плати (винагороди), винні особи притягуються ще й до кримінальної відповідальності за ознаками злочину, передбаченого ст. 190 Кримінального Кодексу України «Шахрайство» - заволодіння державними коштами шляхом обману.
Неухильне виконання безробітними усіх покладених на них законом про зайнятість обов’язків є однією з умов забезпечення успіху в пошуку роботи.
Не ускладнюйте собі життя, будьте чесними не лише перед законом, а й перед собою!
Валентина Федорук,
провідний юрисконсульт
Здолбунівської
районної філії
Рівненського ОЦЗ

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити