Тарас БІЛЬЧУК

П’ять років минає відтоді, як на київському Майдані спалахнули постріли. У ті трагічні дні беззбройних людей, які відстоювали європейські цінності, поливали крижаною водою, викурювали вогнем і димом. Врешті Майдан омили кров’ю. Усе, що відбувалося тоді в центрі столиці України, яскраво передає світлина, яка на шпальтах різних видань облетіла весь світ. На ній - закривавлене чоло мужнього чоловіка. Це фото стало своєрідним символом Майдану, як і сам герой знімку. Та чи впізнав хто у ньому Тараса Більчука - нашого земляка, художника родом з села Коршів?

Тарас Миколайович Більчук - не тільки талановитий, всесвітньо відомий художник, а й видатний громадський діяч, щирий пат­ріот своєї держави. Під час навчання у Львові він був одним з ініціаторів заснування «Студентського братства». У 1990-му дванадцять днів голодував в ході відомої «Революції на граніті».
Бажання відкрити для себе світ за межами України спонукало молодого художника переїхати до США. Там йому вдалося створити власну студію «Vision &Art». В Америці Тарас Більчук провів понад десять років, але навіть там намагався у своїй творчості висвітлювати історичні події української землі. Мистецькі справи художника в Америці йшли досить вдало - картини замовляли і купували, організовували виставки та покази його робіт. І все ж бажання повернутися до рідної країни не полишало художника. Він говорив: «Я ніколи не вважав Америку своїм новим домом. Я був душею в Україні. Всі ті 13 років я мешкав у США тимчасово, адже завжди хотів додому».


У 2007 році Тарас Більчук повернувся в Україну, залишивши за океаном більшу частину картин, і оселився в батьківській хаті. Коли його запитували, чому проміняв бурхливе мистецьке життя у США на Україну, завжди відповідав: «Покликала душа!»
У рідному Коршеві він започаткував фестиваль «Повстанська ватра», був і серед засновників тамтешньої громади УПЦ Київ­ського Патріархату. Згодом почав займатися цікавими, але неприбутковими проектами, метою яких був пошук молодих мистецьких талантів та ознайомлення широкого загалу з їхньою творчістю. У 2007 році Тарас Більчук започаткував у Рівному Міжнародну молодіжну виставку-конкурс «Різдвяні дари», а в серпні 2008-го виступив організатором Першого мистецького міжнародного рівненського салону, який проходив у головній виставковій залі Рівненського обласного краєзнавчого музею. На виставці цій були представлені роботи художників і скульпторів з Рівного, Львова, Києва, а також з Польщі, Норвегії та Іспанії. До 50-річчя Тараса Більчука, у 2010 році, експозицію його полотен було оформлено в Дубенському замку. На вернісажі демонстрували картини, написані художником у різні періоди його життя в різних куточках планети.
Тарас Миколайович був ще й надзвичайно працьовитою, активною людиною, він багатьом запам’ятався своєю небайдужістю до того, що відбувається в краї­ні, відповідальністю, активною громадянською позицією. Він любив Україну всім серцем. Тож не зміг лишитися осторонь від подій, які почалися у Києві в листопаді 2013 року.
Митець пройшов увесь шлях Революції Гідності. Пережив перший розгін Майдану 30 листопада 2013-го, внаслідок якого отримав струс мозку, події 18 лютого 2014 року, коли його жорстоко побили «беркутівці». Тараса Більчука називали ангелом-охоронцем Майдану.
Після тяжких травм, операцій, лікування, тривалого курсу реабілітації наш земляк зміг повернутися до звичного життя - життя вір­ного сина своєї землі, патріота України. Його подвиг та відданість Батьківщині було відзначено на державному рівні. В лютому 2016 року Президент України вручив Тарасу Більчуку «за відвагу й непохитність духу» орден «За мужність» ІІІ ступеня.
Художник продовжив роботу над згуртуванням мистецької молоді з різних куточків України, у чому вбачав одне з найголовніших своїх завдань. І вже 10 травня 2017-го у виставковій залі Рівненського МБК стартував заснований Тарасом Більчуком Міжнародний мистецький проект «Шляхами наших перемог».
Художник мав ще багато планів, задумів та ідей, реалізувати які, на жаль, не встиг. Серце Тараса Більчука зупинилося 14 серпня 2017 року. Поховали митця-героя у його рідному селі Коршів.
У лютому 2018 року Тараса Більчука було посмертно нагороджено орденом Героїв Небесної Сотні. Глава нашої держави під час відкриття в Мистецькому Арсеналі (м. Київ) виставки «Переведи мене через Майдан», присвяченої учасникам Революції Гідності, передав цю високу відзнаку доньці активіста Наталії. Також цьогоріч Кабінет Міністрів України заснував стипендію імені Тараса Більчука. На таку грошову винагороду можуть претендувати студенти установ вищої освіти державної форми власності, які здобувають спеціальності «образотворче і декоративне мистецтво», «реставрація», «дизайн» та мають значні успіхи у навчанні й особливі досягнення у творчій діяльності.
Ми маємо пам’ятати героїв, які віддали свої життя, захищаючи Україну до останнього. Серед них і наш земляк Тарас Більчук. У пам’яті всіх, хто його знав, він назавжди залишиться добрим, щирим і завжди усміхненим, справж­нім ангелом-охоронцем Майдану.
Підготувала
Олена СЕМЕНОВИЧ,
ст. науковий
співробітник
КЗ “Рівненський
обласний краєзнавчий музей” РОР

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити