Підготовка чергового номера газети «Nasza Praca».
Праворуч - редактор Ян ДРАБІК.

Перші відомості про здолбунівську пресу засвідчує «Літопис Волині» № 9 за 1967 рік. У статті «Українська преса на півн. українських землях в 1920-1939 рр.» опублікований список українських газет. Зокрема згадана «Супряга» - місячник, 1924 р., орган Союзу українських кооперативів в Здолбунові, за редакцією Є. Архипенка. Серед інших - «Українське слово» (Рівне, 1920 р.) і двотижневик «Дзвін» (Рівне, 1923-1927 роки).


Газета «Zycie Wolynia» («Життя Волині») № 40 (138) від 3.10.1926 р. у розділі «Хроніка Здолбунова» сповістила про випуск першого числа тижневика «Glos kresowy» («Голос краю»). Редактор - осадник Голаба Владіслав. На жаль, це вся відома нам інформація про це видання. Перед 1925 р. виходила у Здолбунові газета «Harcerz Zdolbunowski», але про неї, окрім як назви та орієнтовної дати випуску, теж нічого не знаємо.


Двадцять п’ятого грудня 1925 р. у Здолбунові вийшов перший номер часопису «Wschod» («Схід»). Цей суспільно-політичний інформаційний тижневик видавали задля ідеологічного забезпечення Корпусу охорони прикордоння (КОП). Видавець - Гелена Бочковська, службовець 1 бригади КОПу, полька католицького віросповідання, 1890 р. н., з університетською освітою, не заміжня, яка проживала у Здолбунові. Відповідальний редактор та ініціа­тор видання - службовець КОПу, поляк, уродженець Подолу, 1886 р. н., вдівець, католик Вацлав Магніцкій. До складу редакції також входив Мар’ян Кругер - власник буфету на станції Здолбунів. Власної друкарні часопис не мав: наклад друкували в друкарні Хозанчука у Здолбунові. Перший номер накладом у 1800 примірників профінансував власним коштом Вацлав Магніцкий.
Архівні матеріали з фондів ДАРО (Ф. 156, оп. 2, справа 91 «Переписка з Волинським воєводським управлінням і постерунками поліції про тижневик «Схід» і місячник «Філімата» в Здолбунові. 29.12.1925-3.12.1926») засвідчують вихід наступних чисел часопису. У ДАРО зберігається один з номерів 1928 року.
Як бачимо (фото внизу справа), це вже четвертий рік видання. Газета виходила на 8 сторінках. Редакція розміщувалася у Здолбунові по вул. Гендльовій, 40. Змінилася друкарня. Цей номер друкували у Польській друкарні в Рівному (вул. Пілсудського, 13). Серед особливостей номера - значна кількість незаповненого чистого простору. Ймовірно, це результат діяльності цензури, що не було чимось надзвичайним. Такі факти не поодинокі у тодішній пресі, а Здолбунів - прикордонне місто.
У 1936-1937 рр. виходив місячник «Nasza Praca» для молоді костелу, його у вересні 1936-го започаткував ксьондз Ян Драбік. Він узяв на себе обов’язки відповідального редактора. Постійних працівників у редакції не було. Матеріали готували члени товариства католицької молоді в Здолбунові. Ілюстрації надавали місцеві фотографи. Обсяг місячника - 40 сторінок. Перший номер (вийшов з друку 9.10.1936 р.) присвячений ксьондзу каноніку Олександру Сініцькому з нагоди 25-річчя його капеланської праці. Ідея створення газети тісно поєднувалась з потребою в інформації про виступи аматорського театру. При костелі також успішно діяли хор під керуванням Яна Драбіка та оркестр під керуванням професора Антонія Козіцького. Завдяки виступам хору вдалося зібрати кош­ти на облаштування підлоги костелу вартістю 3000 злотих. Гастрольні поїздки хорового колективу по усій Волині були джерелом чималих коштів на оркестр, спорт, освіту, святкові урочистості.
Перші два номери готували за допомогою так званої «машини для писання». Трудомісткий процес тривав місяць при тиражі 400 екземплярів. Низька якість друку і значна трудомісткість змусили звернутися до послуг професійної друкарні. Третє і четверте числа (збереглися у фондах ДАРО) виготовлені в муніципальній друкарні м. Рівне, за адресою: вул. 13-ї Дивізії, 3; тел. 164. Тираж - 300 екз. Вартість номера - 40 грошей. Вартість річної передплати - 4 злотих 50 грошей. Наявність передплати свідчить про популярність видання.
Фактаж статті базується на фондах ДАРО, відкритих при дослідженні історії футболу краю. Газети - одне з основ­них джерел досліджень на спортивну тематику. Враховуючи цей аспект, просимо усіх небайдужих посприяти в отриманні електронних версій вищезгаданих видань. Вочевидь оригінали зберігаються в архівах сусідньої нам Польщі. Сподіваємось на допомогу здолбунівських харцерів, які за сприяння своїх польських друзів і колег зможуть зробити чималий внесок у дослідження історії Здолбунова та її спортивної складової зокрема.
Сподіваємось на розуміння та допомогу. Пишемо історію разом.
Юрій МЕЛЬНИК,
Володимир ОСТАПУК,
м. Здолбунів.

Comments are now closed for this entry