Новий рік - одне з небагатьох свят, яке відзначають всі. Це справді всенародне свято. На жаль, є в нього і негативний бік. Передноворічні дні – це час, коли у знач­ній кількості заготовляють хвойні дерева. Зрізають для того, щоб через один-два тижні після свят викинути їх на смітник. Для задоволення, взагалі-то, звичайної забаганки. А внаслідок цього під сокирою зникають не окремі сосни та ялини - цілі квартали лісу.
Отож, яким чином можна прикрасити власну оселю, не зашкодивши природі? Чимало громадян використовують для цього лише по кілька соснових або ялинових гілок чи красиво сформовані з маленьких хвойних гілочок деревця, які продають на ринках до свят. Дехто купує у квіткових магазинах араукарії, що дуже схожі на ялинки. Вчені-етнографи пропонують замість хвойних дерев ставити в оселях традиційні дідухи, “павуки” (зроблені з вівсяних соломинок прикраси для оселі), чи “їжаки” (вироби з тіста або глини, в які встромляють невеликі колос­ки).
Якщо ж ви вирішили прикрасити свою оселю усе-таки живою ялинкою, то, купуючи її, зверніть увагу, чи мають торговці документи на реалізацію такого товару, а також, чи наявний на деревці електронний чіп - підтвердження, що зрізали його не браконьєри.


Варто нагадати, що у грудні-січні штрафи за незаконно зрубані ялинки збільшуються утричі, розмір штрафу залежить від діамет­ра дерева. Так, за незаконно зрубану ялинку віком до 41 року порушник відшкодує: якщо діаметр деревини до 10 см - 198,45 грн.; 10,1-14 см - 349,68 грн.; 14,1-18 см - 897,87 грн.
За незаконне вирубування хвойних дерев у межах
територій та об’єктів природ­но-заповідного фонду відшкодування буде ще більшим: до 10 см - 246 грн.; 10,1-14 см - 429 грн.; 14,1-18 см - 1122 грн.
За незаконне знесення хвойних та вічнозелених дерев, окрім штрафу, порушник відшкодує ще й збитки, завдані лісовому фонду. Незаконна рубка одного дерева тягне за собою відповідальність у вигляді накладення штрафу в розмірі від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 - 170 грн.) на фізичних осіб, а от посадові особи мусять сплатити вже від 7 до 12 не­оподатковуваних мінімумів доходів громадян (119 - 204 грн.).
Галина КАЛЬЧУК,
науковий співробітник
НПП “Дермансько-Острозький”.

Comments are now closed for this entry