Крім найпоширеніших гною і золи, можна застосувати й інші, не менш цінні засоби для удобрення грунту.
Компост. Він містить практично всі речовини, необхідні для грунту. Якщо на 5 см присипати ним овочеву грядку, то урожайність, за інших нормальних умов, зросте, як мінімум, на 15-20 %.
Як готувати? Починаючи з осені, все опале листя, все наявне бадилля, сіно, солому, хвою і харчові відходи зсипайте шарами в чорні поліетиленові мішки об’ємом не менше 50 літрів. Шари пересипте городньою землею або сухим гноєм. Мішки укладіть щільно один до одного (в один шар) на спорожнілі грядки. Місце для цього виберіть сонячне і високе. В кожному мішку зробіть по 3-4 отвори так, щоб могло пролізти горлечко пластикової пляшки.


Аж до морозів, раз на тиждень, просочуйте вміст мішків водою з додаванням настою курячого посліду, розведеного у пропорції 1 до 40, настоєм коров’яку або кінського гною в пропорції 1 до 20.
Всю осінь і весну тримайте мішки на сонці, періодично перевертаючи їх з боку на бік. При дозріванні компост зменшиться в об’ємі. Не полінуйтеся ущільнити одні мішки за рахунок вмісту інших. Через рік висипте майже достиглий компост на підготовлені грядки. Влітку розміщуйте на них культури, які вирощуються з розсади та цибулин. Наступного сезону на це місце можна висадити і посівні культури.
Настій бур’яну. Не хочете клопоту з мішками, зробіть настій бур’яну. Для цього весь наявний бур’ян помістіть у бак, чи іншу ємність з кришкою і залийте теплою водою. Для швидшого дозрівання можна додати у воду гній або кисле варення. Це добриво, на відміну від компосту, дозріє за 1-2 тижні. Запах у нього не з приємних, але ефект від застосування буде вражаючим. У міру витрачання вміст бака можна заповнювати, додаючи воду і нові порції бур’яну.
Застояна вода. Якщо у вас зацвіла водойма, знайте: ця вода теж дуже добра для поливу. Додайте у відро з водою жменю золи і поливайте грядку 1-2 рази в тиждень.
Мульчування посадок. Всю органіку, аж до різаного офісного паперу, висипайте під насадження на грядках. Мульча, поступово перегниваючи, живитиме рослини всім необхідним. Крім того, вона не дасть грядці пересохнути і вивітритися.
Сидерування ділянки. Після збирання врожаю висівають на спорожнілі грядки будь-які сидерати (рослини, які тимчасово вирощують на вільних ділянках ґрунту з метою поліпшення його структури, збагачення азотом та пригнічення росту бур’янів) - фацелію, люцерну, горох, жито... При осінній посадці сходи сидератів загинуть від морозу, але навесні їх надземна частина і коренева система при перекопуванні послужать корисним наповнювачем ваших грядок.

Comments are now closed for this entry