Чергове засідання колегії райдержадміністрації, яке відбулося 27 березня, проходило під керівництвом в. о. голови райдержадміністрації В. Р. Щавінського. На початку засідання Владислав Рішардович повідомив про включення до складу колегії нових членів -
О. М. Андріюка, депутата обласної ради, та Ж. А. Батрони, керівника апарату РДА. У роботі колегії взяв участь О. П. Бухало, який, як передбачається, після про­ходження стажування буде призначений на посаду голови Здолбунівської райдержадміністрації.
Порядок денний засідання включав 8 питань, які, зокрема, стосувалися реалізації в районі державної політики у сферах пенсійного забезпечення, статистики, зайнятості населення, земельних відносин, охорони здоров’я, соціального захисту та ін. Керівники районних управлінь та служб, доповідаючи про роботу в цих напрямках, детально зупинилися як на досягненнях, так і проблемах.


За словами начальника управління Пенсійного фонду України в районі С. М. Жовтанюк, за січень-лютий 2014 року управлінням забезпечено виконання планових показників на 103,9 %, у порівнянні з відповідним періодом минулого року це завдання виконано на 105 %. Середня пенсія по району становить 1328 грн. Виплати пенсіонерам здійснюються вчасно, за виключенням незначного збою, що виник у березні. Разом з тим, зменшився порівняно з минулим роком відсоток забезпеченості власними коштами. Якщо за 2 місяці їх надійшло до бюджету управління фонду 20 млн. грн., то місячна потреба у виплаті пенсій на сьогодні становить 22 млн. грн. Тобто, навіть двомісячні розміри над­ходжень не забезпечують місячного розміру виплат. На 1 березня борг зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування становить 463 тис. грн., з цієї суми 28,5 тис. грн. заборгували економічно активні підприємства, 434,8 тис. грн. – підприємства-банкрути.
Як відзначила у своєму виступі начальник відділу статистики в районі Л. Т. Павлюк, очолювана нею установа, за підсумками роботи у 2013 році, посіла 6 місце в області та займає одне з провідних місць серед відповідних установ Рівненщини по роботі з респондентами щодо залучення подання звітів у електронному вигляді. Торік працівниками відділу зібрано і опрацьовано майже 7 тис. первинних звітів, здійснено перевірку достовірності статистичних даних на 12 підприємствах. Тривають роботи з підготовки до Всеукраїнського перепису населення, відповідно до календарного плану.
Доповідаючи про пріоритетні напрямки роботи районного центру зайнятості, його керівник С. М. Бабич проаналізував нововведення, спрямовані на запобігання безробіттю. Основні з них – надання можливості роботодавцям отримувати впродовж року відшкодування єдиного страхового внеску за новостворене робоче місце, запровадження механізмів підтвердження професійної кваліфікації, здобутої шляхом неформального навчання, та отримання одноразового ваучера на оплату вартості навчання для осіб віком від 45 років для підтримки їх конкурентоспроможності на ринку праці та ін.
На жаль, торік не вдалося освоїти кошти в сумі 300 тис. грн., які призначалися на оплату громадських робіт, оскільки, згідно із законодавством, використання цих коштів можливе за умови співфінансування (50х50). Однак, органам місцевого самоврядування у нинішній ситуації складно віднайти необхідні фінансові ресурси, тому із вказаної суми торік вдалося освоїти лише 46 тис. грн.
Актуальною є проблема із наданням першого робочого місця для молоді. Із загальної чисельності тих, хто звертається до служби зайнятості, 30-40 % - молоді люди. Як зазначалося в ході обговорення цієї теми на колегії, з огляду на те, що у районі 4 тис. працюючих пенсіонерів (в основному в бюджетній сфері), працевлаштування безробітних і надалі залишатиметься проблематичним.
Істотні нововведення були запроваджені у 2013 році і щодо правового регулювання земельних відносин, про що вів мову у своєму виступі начальник управління Держземагентства в районі П. Ю. Пилипчук. Торік реєстрація земельних ділянок проводилася в автоматизованому режимі, завдяки чому суттєво спрощено цю процедуру. Протягом 2013 року державними кадастровими реєстраторами управління прийнято майже 7 тисяч заяв та звернень від громадян, що в 1,4 разу більше, ніж у 2012 році. В районі завершено заміну сертифікатів на право на земельну частку (пай) на державні акти.
Активно обговорювалося на засіданні питання щодо надходження орендної плати за земельні ділянки, які використовують для здійснення господарської діяльності підприємства та підприємці району. Одним з таких підприємств, яке зловживає своїм монопольним становищем та, використовуючи неузгод­женість у законодавстві, не сплачує орендну плату за користування земельними ділянками, є ПАТ “Рівнеобленерго”. Розміри заборгованих коштів, які могли б суттєво поповнити місцеві бюджети, сягають 500 тис. грн. У зв’язку з цим, як зазначали члени колегії, зокрема О. М. Андріюк, В. О. Тимощук, виникла необхідність створення відповідної комісії, яка б детально вивчила це питання і здійснила необхідні заходи щодо забезпечення сплати орендної плати названим підприємством у добровільному порядку або ж, при необхідності, - через суд.
За результатами проведеної Рівненською міжрайонною фінансовою інспекцією перевірки у Мізоцькій селищній раді, саме через несплату орендної плати ПАТ «Рівнеобленерго» за період фактичного використання земельних ділянок селищний бюджет недо­отримав 94 тис. грн. Про це вела мову у своєму виступі на колегії представник вказаної фінансової установи О. М. Харченко. За виявлені порушення на відповідальних осіб органу місцевого самоврядування були накладені штрафи. Однак прикро, що, здійснюючи такі контрольні заходи і маючи змогу покарати за допущені порушення орган місцевого самоврядування, фінінспекція ніяким чином не може вплинути на порушення з боку ПАТ «Рівнеобленерго», до якого Мізоцька селищна рада неодноразово зверталася з відповідними листами щодо необхідності внесення плати за оренду земельних ділянок.
Через відсутність належного фінансування не вдається вирішити і ряд проблем у галузі охорони здоров’я району. Про це йшлося у виступі в. о. головного лікаря КЗ “Здолбунівський районний центр первинної медичної допомоги” О. Я. Сумка. Зокрема, Олег Ярославович звернув увагу присутніх на необхідність виготовлення технічної документації на будівлі та споруди ФАПів, які планується реорганізувати в лікарські амбулаторії для обслуговування понад 1000 населення. Ці роботи планується проводити за кошти гранту, наданого Світовим банком. Однак без необхідної технічної документації наші медичні заклади не будуть включені в проект реконструкції.
Як бачимо, одна з головних причин негараздів у різних сферах діяльності в районі – відсутність коштів. І основне завдання влади - знайти можливості для виправлення цієї ситуації. Звичайно, одразу позбутися всіх проблем не вдасться. Та поступово, шукаючи нові шляхи для їх вирішення, з надією на те, що і у «верхах» зміняться підходи до реалізації владних повноважень, Здолбунівщина зможе гідно відповісти на всі виклики і ризики сьогодення, щоб забезпечити покращення життя мешканцям району.
Людмила ВАСЮК.

Comments are now closed for this entry