Працівники зерноскладу ПСП «Хлібороб» (зліва направо) В. М. Шевчук, О. В. Петров, С. М. Кравець.

 

На календарі – березень. А це значить, що не за горами весняна посівна кампанія. Невдовзі над полями зазвучить потужний рев моторів тракторів, а поки що в господарствах Здолбунівщини вибудовують стратегію і тактику проведення весняно-польових робіт.
Щоб дізнатися, як аграрії району готуються до цього серйозного хліборобського екзамену, звернулася за коментарем до начальника управління агропромислового розвитку райдержадміністрації Леоніда Петровича Дмитрука.

 

Задоволений станом озимого клину заступник директора ТзОВ «Колос-Інвест» В. А. Боярчук.

 

За його словами, під урожай 2014 року сільськогосподарськими підприємствами району посіяно 5596 га озимих зернових культур, а саме: 4892 га озимої пшениці та 704 га озимого ячменю. Крім того, посіви озимого ріпаку становлять 945 га. Порівняно з 2013 роком загальна посівна площа озимих збільшилась на 116 га.


У господарствах району усіх форм власності триває активна підготовка до початку весняно-польових робіт. Закуплено 2592 тонни мінеральних добрив, з яких 1286 тонн уже внесено під посів ранніх зернових культур, проведено підживлення озимих зернових на площі 3365 га та озимого ріпаку на площі 931 га. Аграрії проводять очистку насіннєвого матеріалу ярих культур та доводять його до кондиційного стану. Господарствами закуплено 20 тонн елітного насіння ярих зернових культур, а саме: ярого ячменю, ярої пшениці та вівса, також придбано 15 тонн насіння ярих зернових першої репродукції, триває придбання насіння кукурудзи на зерно та силос.

 

Головний агроном ПСП «Хлібороб» В. С. Блащук.


Згідно з оперативними даними, пально-мастильними матеріалами сільськогосподарські формування забезпечені на 82%, засобами захисту рослин - на 16%, з них протруйниками - на 94%.
Згідно з прогнозованими розрахунками, агроформування району планують ранні зернові посіяти на площі 1926 га, кукурудзу на зерно - на 6897 га. Загальна посівна площа по сільськогосподарських підприємствах збільшиться на 348 га та становитиме 19125 га.
Для практичного ознайомлення з ходом підготовки до весняних польових робіт разом з Леонідом Петровичем автомобілем вирушаємо у ПСП «Хлібороб». Дорогою керівник управління АПР розповідає, що квітень, за прогнозами синоптиків, передбачається сухим. Тому сівбу в господарствах мають розпочати десь в двадцятих числах березня, аби максимально використати вологу.
За розмовами про фінансово-економічні труднощі та політичну ситуацію в країні непомітно доїхали в с. Ільпінь. У кабінеті директора ПСП «Хлібороб» нас привітно зустрічає його господар – заслужений працівник сільського господарства України Петро Йосипович Мосійчук. Він ділиться планами роботи господарства, його перспективами на найближчий час.
Так, за його словами, під урожай 2014 року у ПСП восени посіяно 220 га озимої пшениці та 80 га озимого ріпаку. На сьогоднішній день посіви у хорошому стані. Понад 70 відсотків цих площ вже підживлено мінеральними добривами по мерзлому грунту. Крім того, планується засіяти цієї весни 320 га ярим ячменем, 285 га - соєю, 280 га - кукурудзою, 50 га відведено під однорічні трави для тваринництва. Забезпечене сільгосппідприємство мінеральними добривами - придбано 200 т аміачної селітри. Є необхідна кількість насіння. Вся наявна техніка в господарстві, а це близько 20 одиниць, готова вийти в поле. Правда, все це не так легко дається. Є чимало проблем, які змушують керівника ламати голову: як вийти зі скрути.
- Через зростання курсу долара піднімаються ціни на пальне, добрива, насіння, - бідкається Петро Йосипович. - Якщо тонна аміачної селітри наприкінці листопада 2013 року коштувала 2700 грн., то сьогодні її вартість становить 3350 грн. Щодня дорожчає і дизпаливо, за останній місяць його ціна піднялася на 2 гривні і сьогодні сягає 10,3 грн. за літр.
Звичайно, за таких умов сільгоспвиробникам цьогоріч буде працювати непросто. Та як би важко не було, а сіяти треба. Тому у керівника господарства, механізаторів, всіх учасників весняно-польових робіт нема сумніву, що сівбу вдасться завершити в оптимальні строки і якісно.
У розмові з Петром Йосиповичем не оминула нагоди запитати його думку щодо можливого негативного впливу ситуації в Україні на роботу хліборобів
- Сподіваюся, що все буде добре, - відповів він. - Сформований новий уряд, на посаду міністра аграрної політики призначений Ігор Швайка, який добре знає проблеми, що існують в аграрному секторі країни. Мені особисто пощастило з ним поспілкуватися. Справив враження поміркованої людини з виваженими поглядами.
Разом з П. Й. Мосійчуком їдемо на поле, засіяне озимим ріпаком. Стан посівів свідчить, що у господарства є перспектива на отримання хорошого врожаю.
Наступний пункт нашого маршруту - насіннєвий склад ПСП «Хлібороб», де тривають роботи з очистки насіння. Аби воно відповідало всім необхідним вимогам перед сівбою, старанно трудяться працівники зерноскладу Валерій Миколайович Шевчук, Олександр Вікторович Петров, Сергій Миколайович Кравець.
Розмовляємо з головним агрономом підприємства, заслуженим працівником сільського господарства України В’ячеславом Степановичем Блащуком.
- Посіви озимих культур, пшениці та ріпаку підживлюємо аміачною селітрою - по 2 центнери на гектар, - із знанням справи розповідає досвідчений спеціаліст. - Вноситимемо ці добрива і при посіві ярого ячменю та сої. Крім того, ці культури підживимо й нітроамофоскою - по центнеру на гектар. Заготовили достатню кількість насіння, яке вже підготовлене до сівби, а це - 75 т ярого ячменю, 40 т сої. На 50 га посіємо люцерну, ще на 50 га - вико-суміш, на 10 га - гречку. Найближчим часом маємо закупити насіння гібриду кукурудзи, яку цьогоріч буде посіяно на 130 га на зерно та на 80 га - на силос.
Побажавши працівникам ПСП «Хлібороб» трудових успіхів, їдемо з Л. П. Дмитруком у ще одне господарство – ТзОВ «Колос-Інвест», де директором С. М. Мичка. Це сільгосппідприємство, за словами Леоніда Петровича, обробляє 30% посівних площ району. Тут виплачують найбільшу в районі орендну плату – 1200 кг зерна та 2 мішки цукру за пай, що є суттєвою матеріальною підмогою для пенсіонерів, людей, які самі не в змозі обробити свою землю. Крім того, господарство забезпечує доставку зерна і цукру до домівок своїх пайовиків.
Зустрітися із Степаном Михайловичем нам, на жаль, не вдалося, він того дня у справах їздив у Рівне. Проте з нами охоче поспілкувався його заступник Володимир Анатолійович Боярчук.
- З осені ми посіяли 932 га озимої пшениці, яку підживили аміачною сумішшю з розрахунку 120 кг на гектар. Нині посіви в ідеальному стані, - запевняє керівник і пропонує нам особисто в цьому переконатися. Їдемо разом з ним на поле. Дорогою Володимир Анатолійович продовжує розповідати про сьогоденні турботи господарства:
- Проводимо другий етап підживлення озимих посівів. Вносимо калійні добрива під кукурудзу на зерно. У січні проводили на полях боротьбу з мишовидними гризунами. Плануємо засіяти понад 7 тис. га кукурудзою, також 250 га - гібридною кукурудзою на насіння, соєю - 2 тисячі га, цукровими буряками - одну тисячу га. Стовідсотково ми забезпечені насінням, протруйниками, запчастинами, пально-мастильними матеріалами, добривами. Нині наші механізатори зайняті ремонтом техніки у с. Радчин Дубенського району, де господарство має свою базу.
Ось ми й на полі. Оглядаємо озимий клин. Дійсно, посіви у відмінному стані.
Варто зазначити, що у ТзОВ «Колос-Інвест» до обробітку землі підходять з науковим обгрунтуванням, чітко виконують технологічні операції при вирощуванні сільськогосподарських культур, застосовують новітні енергозберігаючі технології, використовують високоврожайний посівний матеріал. Завдяки цьому торік тут отримали зернових по 53 ц з гектара. Запланована врожайність на нинішній рік – 58 ц з гектара.
Бадьорий настрій і впевненість Володимира Анатолійовича в успішному проведенні весняних польових робіт передалися і нам. Бо переконалися, що господарство насправді зустрічає посівну у всеозброєнні. А це дає надію на хороший результат – отримання багатого врожаю. Головне, щоб погода не підвела і держава, нарешті, повернулася до аграріїв обличчям, прислухалась до їх побажань, зважила на їх потреби. А хліборобської мудрості, досвіду, працьовитості, любові до матінки-землі українським селянам ніколи не бракувало.
Людмила ВАСЮК.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry