Про це йшлося на громадських слуханнях, які відбулися нещодавно

В залі засідань міської ради зібралися жителі Здолбунова, депутати, спеціалісти різних районних служб, представники громадських організацій, Партії зелених, аби послухати працівників підприємства, отримати відповіді на запитання. Актуальність теми є очевидною, адже Здолбунів - не лише місто залізничників, а й, не меншою мірою, місто цементників. Причому, з давніх давен. І тому здолбунівчанам не байдуже до того, що відбувається у ВАТ “Волинь-Цемент”, яке, до того ж, є основним бюджетоутворюючим підприємством у районі і одним з головних – в області.


Виступаючи перед присутніми, представники ВАТ “Волинь-Цемент” відзначали, що переведення обертових печей підприємства на вугільне паливо – нагальна вимога часу, зумовлена тією складною ситуацією, яка створилася в нашій країні з енергоресурсами, необхідністю їх збереження. Зростання цін на газ ставить підприємство в непрості умови, адже у собівартості цементу левова частка припадає саме на енергоносії.
Тому, аби здешевити випуск цементу, а відтак підвищити його конкурентоспроможність на ринку, вирішено було вдатися до такого кроку. Ще одним із шляхів здешевлення цементу є використання побутових та інших відходів в якості альтернативного палива при переході на сухий спосіб виробництва. Приклади цього в Україні вже є. 
Зрозуміло, що представників громадськості цікавило: а як впливатиме підприємство на довкілля після переходу на вугільне паливо?
Тому, розповідаючи про роботу майбутнього вугільного відділення, застосування напівсухого способу виробництва цементу з використанням альтернативних видів палива, перспективи енергозаощадження, заступник головного технолога підприємства з питань екології Р. М. Науменко акцентував увагу присутніх на заходах, які проводитимуться для зменшення впливу на довкілля.
Хочеться вірити, що все буде гаразд, в цьому переконує і нинішня природоохоронна діяльність ВАТ “Волинь-Цемент”, результати якої були представлені громадськості під час демонстрування слайдів.
Фахівці експертного підрозділу кафедри екології Національного 
університету водного господарства і природокористування провели незалежну експертизу проекту переведення обертових печей ВАТ “Волинь-Цемент” на вугільне паливо. Про результати її розповів доцент цієї кафедри І. І. Статнік. Спеціалісти відзначили, що за умов чіткого дотримання підприємством усіх вимог, перехід на вугільне паливо не призведе до збільшення забруднення довкілля.
Відповідаючи на запитання здолбунівчан, технічний директор ВАТ “Волинь-Цемент” П. В. Воробей теж наголосив на цьому. 
Працюватиме, сказав він, максимум три печі. Нині розглядаються можливості придбання вугілля на українському, російському ринках, чи навіть у далекому зарубіжжі. Зрештою, хто постачатиме його – вирішить власник.
Зміни на підприємстві не передбачають збільшення кількості працюючих. А от вимоги до них зростають. Про це свідчить і такий факт: стала до ладу шоста піч, а от працювати на ній можуть не всі – бракує знань.
Змусила задуматись багатьох і почута інформація про те, що в Європі немає цементних заводів, які б для виробництва продукції використовували природний газ. Та й без вугілля там прагнуть обходитись, спалюючи попередньо підготовлені автошини, масла, кісткове борошно, різноманітні тверді побутові відходи тощо.
Тож і ми маємо рухатись уперед. До речі, в Україні 13 цементних заводів. 11 з них мають іноземних власників. Для багатьох підприємств використання вугільного палива не новина.
Ми нічого і ні від кого не приховуємо, сказав технічний директор ВАТ “Волинь-Цемент”, закінчуючи свій виступ. Роботу підприємства перевіряють фахівці різних служб. Крім того, доки не буде все зроблено як слід, доти державна комісія не підпише відповідного акта.
Сподіватимемось, що так воно й буде. А ще на те, що регулярно проводитиметься екологічний моніторинг впливу підприємства на довкіл-ля, і при потребі цементники вживатимуть дієвих заходів.
І на закінчення. Як повідомила на цьому зібранні секретар міської ради В. В. Капітула, запропонований проект переведення обертових печей №№2, 3, 4, 5, 6, 7 “Волинь-Цемент” на вугільне паливо розглянуто і схвалено громадською радою при Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області. 18 представників різних екологічних та громадських організацій сказали своє вагоме слово. Схвалено цей проект і обласною санепідемстанцією. Про це розповіла завідуюча санітарно-гігієнічним відділом обласної СЕС 
О. В. Гошовська.
В обговоренні цього важливого питання взяли активну участь представник Партії зелених І. В. Грубий, ветеран війни М. Я. Пономарцев, депутат міської ради В. В. Ткачук.
Учасники громадських слухань загалом схвально поставилися до запропонованого проекту переведення обертових печей ВАТ “Волинь-Цемент” на вугільне паливо.  
Тамара ОКРУШКО.

Comments are now closed for this entry