Вести бізнес в Україні і в Здолбунові, як і раніше, - справа не найлегша. Довгий час до суто економічних чинників ризику додавалися різноманітні бар’єри у вигляді численних податків, для обслуговування яких треба було наймати штат бухгалтерів. І якщо з ринковими ризиками в епоху глобальних криз боротися важкувато, то навести лад у системі оподаткування і покарати корисливих чиновників теоретично можливо.
Одним з багатообіцяючих проектів спрощення відносин з податковою став онлайн-сервіс «Податковий асистент». По суті, це перевірка (аудит) звітів платників податків, якими займається та сама податкова. Ось тільки робиться це до офіційної здачі декларацій. Тобто за помилки та неточності підприємець відповідальності не несе. Замість цього у нього з’являється шанс самостійно виправити помилки й уникнути додаткових перевірок. «Податковий асистент» працює з кінця минулого року. За цей період він вказав 51 тисячі платників податку на ризиковані місця в їхніх звітах. І безкоштовно! Все листування відбувається електронною поштою і залишається конфіденційним.


Податківці активно просувають інші онлайн-сервіси, покликані полегшити життя і самій податковій, і бізнесменам. Кожного місяця українські підприємці одержують близько 380 тисяч довідок з Єдиного реєстру податкових накладних (за 2013 рік їх вже 1,8 мільйона). Також у податковій обробили понад 3,5 тисячі запитів щодо наявності підприємств у реєстрі платників ПДВ.
Завдяки такому попиту бізнесу на різноманітні онлайн-послуги (а кількість постійних клієнтів порталу вже складає 750 тисяч фізичних та юридичних осіб) у Міністерстві доходів і зборів зараз працюють над впровадженням єдиного вікна електронної звітності, а також системи «Електронний кабінет платника податків».
Така стратегія зрозуміла - це зменшення прямих контактів бізнесу і податкових інспекторів, що істотно знижує ризик корупції. З тією ж метою працює і телефонний сервіс «Пульс». За його допомогою можна повідомити про підозрілі дії перевіряючих, одержати консультації щодо роботи податкової.
У цьому році вже майже 3,5 тисячі підприємців «перевірили «Пульс». Чиновники обіцяють обробляти кожне звернення не довше трьох днів і кажуть, що у 90% випадків їм це вдається. Головні теми, за якими телефонують, стосуються проблем реєстрації податкових декларацій (у паперовому та електронному вигляді) або труднощів із отриманням довідок, а також неправомірних дій інспекції.
Наявність усіляких механізмів для спрощення справ і захисту інтересів бізнесу у відносинах з податковими органами - добра європейська практика. Приємно, що поступово вона впроваджується і у нас в країні, і в Здолбунівському районі. Але варто відзначити, що не все тут залежить лише від податківців - підприємці самі повинні прагнути розібратися в нових інструментах. І хоча для цього потрібен певний час (якого бізнесменам завжди не вистачає), вигода від нового досвіду варта того.
Андрій Міщук.

Comments are now closed for this entry