Багато хто знає, що таке субсидія. Це - варіант адресної соціальної допомоги для оплати житлово-комунальних послуг. Йдеться про підтримку найменш захищених верств населення, тих, хто не в змозі самостійно оплатити «комуналку». Її призначають з огляду на загальну площу житлового приміщення. Органи соціального захисту населення при цьому виходять із розмірів площі - 21 квадратного метра на кожного зареєстрованого члена родини, плюс 10,5 кв. м - на всю сім’ю. Для того, хто мешкає в однокімнатній квартирі, ситуація простіша - субсидію призначають на всю її площу.
Президент України Віктор Янукович у пакеті своїх соціальних ініціатив сформулював нове завдання - досконально покращити систему житлових компенсацій. По-перше, їх мають отримувати всі, хто цього потребують. По-друге, державі слід відійти від надмірної бюрократії, піти назустріч людям.
Що вдалося зробити?
Було ухвалено політичне рішення: тепер наявність заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг не впливає на право громадян отримувати субсидію. Влада продемонструвала: вона повністю усвідомлює економічні проблеми малозабезпечених, не залишає їх віч-на-віч з труднощами.
Кожен пенсіонер має знати, що у випадку, коли він витрачає на оплату комунальних послуг більше 10 % свого доходу, то автоматично отримує право на субсидію. Працюючому громадянину її призначать, якщо вартість послуг ЖКГ перевищує 15 % його доходу.
Наступна конкретна дія держави стосується полегшення життя родин, де є неповнолітні діти, інваліди I та II груп. З першого січня цього року вони платять за житлово-комунальні послуги не більше 10 % від доходу.


Переглянули також механізм оцінки майнового стану громадян. Вирішили не враховувати наявності одного автомобіля, а також вітчизняних транспортних засобів, яким понад 10 років, та імпортних, яким понад 15 років із часу випуску. Тепер не має значення і те, що в родині є новіші авто, отримані на пільгових умовах через органи праці та соціального захисту.
Спрощено механізм призначення субсидій сім’ям, де члени родини тривалий час відсутні, не живуть разом. Наприклад, працюють чи навчаються в іншому місті. За умови документального підтвердження цього факту сукупний дохід сім’ї та розмір компенсації обраховуються на тих, хто реально живе в одному помешканні.
Усіх можливих ситуацій не передбачити. Найпоширеніша з них - прохання про субсидію для родини, розмір помешкання якої більший, ніж той, за якої її призначають, виходячи із кількості членів сім’ї. Ось звичайна ситуація, коли двоє людей мешкають у трикімнатній квартирі, але їхні доходи недостатні, щоб забезпечити оплату послуг ЖКГ. Що робити? Звертатися до свого соціального інспектора за місцем проживання. Він призначить обстеження умов матеріально-побутового становища заявника. До речі, із липня цього року діє нововведення, покликане запобігти зайвим візитам соцінспектора: якщо одного разу вже ухвалено рішення призначити компенсацію, то надалі, за умови, що в цій сім’ї не змінилися родинні обставини, більше обстежень не проводять.
Соціальний дільничний інспектор взагалі є, згідно із останніми нововведеннями, ключовою фігурою в отриманні різних видів допомоги. Він підкаже, як правильно оформити документи для отримання житлової компенсації - написати заяву, заповнити декларацію про доходи та майновий стан сім’ї, взяти довідку про доходи з місця роботи.
Соціальні ініціативи Президента України діють. Державна служба статистики України повідомляє, що за останні два роки можливістю отримати житлову компенсацію скористалися більш, ніж півтора мільйона наших співгромадян. Можливо, і вам є необхідність долучитися до їх числа?

Олексій ІВАНЧУК.


 

Статистика житлових субсидій
Станом на 1 жовтня 2012 року управлінням праці та соціального захисту населення Здолбунівської райдержадміністрації призначено субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг 809 сім‘ям Здолбунівського району на суму 2989,6 тис. грн. Крім того, 318 сім’ям призначено субсидію готівкою на придбання твердого палива та скрапленого газу на суму 264,6 тис. грн.
Всього ж близько 3500 сімей Здолбунівського району користуються субсидією у 2012 році.
71 % заявників є жителями сіл, які звертаються для оформлення субсидії за місцем проживання до уповноважених осіб сільських та селищної рад.
Ольга ЄФІМЧУК,
начальник управління праці
та соціального захисту
населення Здолбунівської РДА.

Comments are now closed for this entry