Безробіття та неповна зайнятість - одна із найбільших проблем для України. Відсутність роботи призводить до соціальних негараздів: розлучень, самогубств, збільшення кількості дітей-сиріт, зниження народжуваності. Знецінюється освіта і, як наслідок цього, - потім важко знайти дійсно хорошого фахівця. Погіршується криміногенна ситуація, поширюються наркоманія та алкоголізм. Усі ці процеси призводять до занепаду нації.
То що ж робити, коли прийшла біда, коли роботу втрачено, і немає платні - єдиного джерела для існування родини?
Навесні 2012 року Президент України Віктор Янукович виступив з соціальними ініціативами, спрямованими на покращення стандартів життя населення. Одна з них адресована саме людям, які в силу життєвих обставин опинилися в особливо скрутній ситуації, втративши роботу.


Із початку нового, 2013, року заплановане суттєве збільшення допомоги по безробіттю. Одразу на 15%. Раніше її розмір розраховувався, виходячи з терміну трудового стажу: до 2 років - 50% середньої зарплати, понад 10 років - 70%. Тепер порядок і розміри допомоги визначатимуться із середньої зарплати за останні 12 місяців, коефіцієнтів загального страхового стажу та сплати внесків. Статус безробітного буде рахуватися із першого дня реєстрації у Державній службі зайнятості, а не з сьомого, як зараз. Сама допомога виплачуватиметься з восьмого дня.
Допомогу із безробіття зараз отримують понад мільйон громадян. Але держава бачить своїм завданням не тільки грошову допомогу тим, хто не має роботи, але й практичні кроки щодо створення нових робочих місць.
З’явилися нові пропозиції для підприємців. Для компаній із штатом від 20 осіб встановлено п’ятивідсоткову квоту не тільки для найму інвалідів, як це було до сьогодні, але й для молоді, дітей-сиріт, осіб, які виховують дітей до 6 років, інших соціально вразливих категорій громадян. Це, звичайно, збільшує соціальне навантаження на роботодавців. З іншого боку, всі вони знають, що таке єдиний соціальний внесок - чималий платіж до Пенсійного фонду, який включає в себе перерахування до фондів на випадок безробіття, з тимчасової втрати працездатності та від нещасних випадків на виробництві. Так от, можна отримати стовідсоткову чи половинну компенсацію внеску. Для цього слід, у першому випадку, працевлаштувати тих, кому важко на рівних конкурувати на ринку праці - молодь при першому працевлаштуванні, сиріт, інвалідів, осіб, які відбували покарання, батьків із дітьми до 6 років та дітьми-інвалідами, і тих, кому до пенсії за віком залишилося менше 10 років. Половина компенсації внеску належить підприємцям, які забезпечили створення робочих місць і платять зарплату в розмірі не менше трьох мінімальних. Це з нового року - 3402 грн.
Час плине швидко, економічні реалії стрімко змінюються. Вже зараз в Україні - надлишок молодих спеціалістів управлінських та гуманітарних спеціальностей. І навпаки не вистачає інженерів, технологів, конструкторів, агрономів, механіків, токарів, операторів промислових машин, слюсарів та зварювальників. За п‘ять наступних років перелік професій, на які буде найбільший попит, поповниться будівельниками, настроювачами промислових комп‘ютерів, газопровідниками, інженерами контрольно-вимірювальних приладів та медсестрами. Всі ці обставини вимагають принципово нових підходів і щодо кваліфікації працівника.
Тому держава виступила ініціатором навчання тимчасово безробітних суміжним робітничим професіям, їх ще називають інтегрованими. Людей навчать необхідним спеціальностям, близьким за їхніми професійними навичками і знаннями. Це значно спростить працевлаштування безробітних. Не виключено, що частина з них вирішить спробувати щастя в організації власного бізнесу.
Робота є, її можна знайти. Але треба бути обізнаним щодо тих можливостей, що віднедавна надає влада, та діяти відповідно до власного покликання. Адже успіх держави є складовою добробуту всіх її громадян.
Олексій Іванчук.

Comments are now closed for this entry