Звертаюсь до мешканців нашого району, які утримують та вирощують птицю, зокрема курей, у своїх власних господарствах. Найчастіше цей вид птиці вражають такі інфекційні вірусні захворювання, як хвороби Гамборо та Ньюкасла.
Коротко зупинюсь на клінічній картині вказаних захворювань:
хвороба Гамборо (інфекційна бурсальна хвороба) - захворювання курчат до стотридцятидобового віку. Серед перших її ознак - пригніченість, загальна слабкість, відмова від корму та води. Хвороба триває 5-7 днів, загибель від неї становить до 60% з одного стада, виводка;
хвороба Ньюкасла (псевдочума) - вірусне захворювання птиці, яке характеризується високою температурою тіла, ураженням дихальних шляхів та травного каналу, порушенням координації рухів, масовою загибеллю птахопоголів’я.


Утримуючи птицю в індивідуальних господарствах, власники повинні дотримуватись ветеринарно-санітарних вимог, їх виконання дає змогу забезпечити високий рівень захисту поголів’я.
Щоб запобігти занесенню збудників інфекцій на територію власного господарства, необхідно придбання інкубаційних яєць та добового молодняку здійснювати лише при наявності відповідних ветеринарних документів у осіб чи підприємців, які реалізовують птицю. При придбанні добового молодняку птиці покупець повинен вимагати в інкубаторія-постачальника чи в особи, що продає птицю населенню, відповідні ветеринарні документи (ветеринарна довідка, ветеринарне свідоцтво), у яких вказані: благополуччя господарства-постачальника та регіону, де він знаходиться, щодо інфекційних хвороб птиці; дати проведення щеплень птиці; стан здоров’я птиці та результати лабораторних досліджень.
Придбана птиця обов’язково має пройти профілактичний карантин. Для цього її протягом 30 днів утримують окремо від загального птахопоголів’я. У період карантину власник повинен повідомити спеціаліста державної ветеринарної медицини про придбання птиці і виконати надані фахівцем рекомендації щодо її утримання.
З метою профілактики інфекційних захворювань птиці необхідно:
періодично проводити механічне очищення хліва і сідал та двічі на рік здійснювати їх дезінфекцію;
обмежити контакт домашньої птиці із дикою перелітною та синантропною птицею;
починаючи з 10-15-денного віку обов’язково провести вакцинування птиці проти хвороб Гамборо та Ньюкасла, згідно з настановами щодо застосування вакцин та рекомендаціями фахівця ветеринарної медицини.
Cергій ГЕРМАНЮК,
начальник управління –  головний державний інспектор 
ветеринарної медицини Здолбунівського району.

Comments are now closed for this entry