В ніч з 25 на 26 квітня 1986 року в ході проведення на 4-му реакторі ЧАЕС експериментів, пов’язаних з режимами роботи турбогенератора, виникла великомасштабна з глобальними наслідками аварія.
О 1 год 23 хв. 40 сек. 26 квітня перший, а слідом за ним другий вибухи зруйнували реактор, в якому знаходилось 200 т урану. Розвитку обстановки у ще загрозливішому напрямку сприяло те, що на тих ділянках зруйнованого реактора, котрі були доступні для попадання зовнішнього повітря з киснем і мали температуру 1200-15000С, загорівся графіт, завантаження якого складало 1800 т. Після вибуху водню в реакторі залишилося близько 800 т графіту.
Таким чином, створилась вкрай загрозлива ситуація, коли горіння графіту і виникнення під реактором потужної теплової колони утворили небачений в історії людства штучний радіаційний вулкан фантастичної сили.
В ту суботню ніч 26 квітня першим вступив у битву з атомним вогнем склад караулу воєнізованої пожежної частини № 2, який здійснював охорону ЧАЕС. Почалось найгероїчніше в історії пожежної охорони світу бойове розгортання і протистояння людей атомній стихії. З перших хвилин після вибуху на четвертому реакторі та локалізації аварії разом з пожежними мужньо боролись працівники ЧАЕС. Перебуваючи в епіцентрі катастрофи, вони не залишили робочі місця. Ризикуючи своїм життям, енергетики робили все, що було в їх силах, щоб врятувати атомну станцію від ще небезпечніших руйнувань.
Ряд учасників ліквідації наслідків аварії одержали надто велику дозу опромінення, не сумісну з життям. Людський організм не був спроможний витримати такого потужного радіаційного удару, який він прийняв на себе в перші хвилини і години боротьби. Драматизм чорнобильської катастрофи не піддається жодному виміру. Небезпека радіоактивного ураження загрожувала масам людей, всьому живому.
Страшно уявити, які наслідки могли бути, якби герої Чорнобиля не ліквідували небезпеку, що на нас насувалась. Ці люди виконували найвідповідальнішу роботу на нашій планеті. За значимістю ці дії невеликої кількості мужніх людей не мають собі рівних у людській історії. Працівники пожежної охорони і АЕС, які боролись з вогнем і радіацією, виявили безмежний героїзм і надлюдські можливості в самому ядерному пеклі.
Трагедія і подвиг Чорнобиля сколихнули світ, викликали до життя хвилю милосердя, бажання мільйонів людей допомогти перебороти спільну біду. В район горя вдень і вночі прибували робітники, інженери, вчені, спеціалісти різних галузей народного господарства, співробітники органів внутрішніх справ, державної безпеки, прокуратури, воїни армії.
218 тих, хто ліквідовував наслідки аварії, проживають в нашому районі. Один з них – працівник районного відділу УМНС України в Рівненській області Ігор Юрійович Іванов. Впродовж шести місяців, починаючи з 20 квітня 1989 року, він разом з іншими ліквідаторами здійснював профілактичну роботу із пожежної безпеки третього і четвертого енергоблоків ЧАЕС.
Ігор КАЛАШНИК,
інспектор
Здолбунівського
РВ УМНС України в Рівненській області.

Comments are now closed for this entry