Мабуть, всі вже чули про те, що скоро відбудуться кардинальні зміни у системі державного пенсійного та соціального страхування. З нового року значно спроститься система адміністрування внесків до Пенсійного фонду та фондів соціального страхування. Замість чотирьох платежів до Пенсійного фонду, Фонду соціального страхування на випадок безробіття, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Фонду соціального страхування від нещасного випадку прийде один єдиний соціальний внесок.
Введення єдиного соціального внеску принесе багато переваг для роботодавців та підприємців. Адже не треба буде реєструватися у чотирьох державних установах, не треба буде сплачувати внески до цих установ чотири рази, не треба буде подавати чотири різних звіти, не треба буде стояти чотири різних черги для того, щоб здати ці самі звіти. Замість цього буде один єдиний платіж - єдиний соціальний внесок.
З 1 січня 2011 року вступає в силу Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VІ від 8.07.2010. Отже, з нового року всі наведені вище переваги стануть реальністю. Слід звернути увагу, що діючі закони, які регулюють пенсійну систему та систему соціального страхування в Україні, будуть діяти у частинах, що не суперечать закону про єдиний соціальний внесок.
Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування у випадках, передбачених законодавством.
Обліком платників єдиного внеску, забезпеченням збору та веденням обліку страхових коштів, контролем за повнотою та своєчасністю їх сплати, веденням Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування буде займатися Пенсійний фонд України. Єдиний соціальний внесок сплачуватиметься саме на його рахунки. Потім ці суми будуть розподілятися серед фондів соціального страхування.
Для роботодавців ставки встановлюються відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності. Класів професійного ризику виробництва наведено аж 67 та відповідна ставка внеску становить від 36,76 % для першого класу - до 49,7 % для 67 класу професійного ризику виробництва. Слід звернути увагу, що для цивільно-правових договорів передбачена єдина ставка соціального внеску - 34,7 %.
Для юридичних та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників на умовах трудового договору, встановлюється ставка утримання єдиного соціального внеску 3,6 %.
Для юридичних та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, що виконують роботи за цивільно-правовими договорами, встановлюється ставка утримання єдиного соціального внеску 2,6 %.
Для підприємців на загальній системі оподаткування та спрощенців встановлена однакова ставка внеску, що дорівнює 34,7 % бази оподаткування.
Для підприємців на загальній системі оподаткування базою оподаткування є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та сума доходу, що розподіляється між членами сім'ї фізичних осіб - підприємців, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою розміру мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Для підприємців на спрощеній системі оподаткування базою оподаткування є сума, що визначається такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою розміру мінімального страхового внеску за кожну особу.
Мінімальний страховий внесок визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом.
Отже, якщо на перше січня 2011 року мінімальна заробітна плата буде становити 922 грн., то мінімальний розмір єдиного соціального внеску буде становити 922х34,7 %=319,93 грн.
Єдиний соціальний внесок має бути сплачений не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним. Роботодавці повинні сплачувати єдиний внесок під час кожної виплати заробітної плати. Сплата єдиного внеску відбувається шляхом перерахування коштів на відповідний банківський рахунок.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Для зарахування єдиного внеску в Державному казначействі України відкриваються у встановленому порядку небюджетні рахунки управлінню Пенсійного фонду в Здолбунівському районі. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску. У випадку невірно зазначеного рахунку в платіжних документах, ці кошти вважаються не сплаченими.
За додатковою інформацією та розрахунковими рахунками необхідно звернутись до управління Пенсійного фонду України у Здолбунівському районі за адресою: вул. Г. Мазепи, 2. Або за тел.: 2-24-36, 225-43.
Олександр ІВАНЮК,
заступник начальника управління Пенсійного фонду України в 
Здолбунівському районі - начальник відділу 
обліку надходження платежів.

Comments are now closed for this entry