Так чи інакше, але останні дії нашої влади примушують серйозно задуматись. Хоча б над тим, якою мовою розмовлятимуть наші діти чи онуки. Відомо, що у вересні до Верховної Ради вже одіозний нардеп Єфремов подав законопроект «Про мови в Україні». 
За ним українська мова залишається, як і зараз, державною, а російська отримає статус офіційної. Тобто мови, якою можна буде ВІЛЬНО ТА ЗАКОННО користуватися в освіті, діловодстві та державному секторі. Якщо цей закон ухвалять, то, по суті, російська мова стане фактично єдиною державною не лише на Сході, але й витіснятиме українську на всій території України.
Хтось говорить про «утиски» російської мови в Україні, а ось вам звичайні факти. Населення України за даними перепису 2001 року налічує 77,8% українців і 17,3% - росіян. Рідною мовою 67,5% громадян України вважають українську, 29,6% - російську. У побутовому спілкуванні мешканців нашої держави 63,1% користуються українською, 63,7% - російською. З офіційними органами 56% громадян України послуговуються українською, 55% - російською.
Мовлення на провідних телеканалах офіційно здійснюється українською 74%, російською – 26%. Неофіційно з урахуванням реклами українською наші телеканали проводять мовлення українською – 55,6%, російською – 44,3%. Неофіційно без врахування переважно україномовної реклами – українською – 41,4%; російською – 58,6%. У газетах (річний наклад) українською виходять 31,8% матеріалів, 68,1% - російською. Журнали видаються на 10,6% українською, 89,4% - російською. Книговидання: українською - 13%; російською – 87%. Напевне, досить цитувати статистичні дані й просто запитати: для чого потрібно так «врегулювати» мовне питання, аби мова, якою й без того розмовляє більшість населення України, стала панівною на цій території?! Тим паче, що етнічними носіями цієї мови є 29,6% населення?!
То, можливо, через те, що кожного року до нашої української Умані з’їжджається з усього світу 30 тисяч євреїв, увести для Вінницької області офіційною мовою іврит?! Чи прийняти закон про офіційний статус мови ідиш, бо ж живе в Україні декілька відсотків корінних українців єврейського походження?! Так чи інакше – парламентські процеси переходять у фазу, коли там буде й 300 депутатів ВРУ, які змінять чинну Конституцію. Куди ж ми так дійдемо? І чи потрібні ми слабкі й економічно немічні для Росії чи Польщі та ЄС?!
Давайте, шановні, серйозно над цим задумаємося. Адже зовсім скоро ті, кого ми оберемо вкотре, визначатимуть те, якою мовою спілкуватимемося, а головне – як і чим житимемо найближчими роками…
Володимир КОВАЛЬЧУК.

Comments are now closed for this entry