Одним із завдань органів виконавчої влади і місцевого самоврядування в районі є створення умов для рівноправного розвитку та активної участі у культурному, соціальному та економічному житті представників усіх національностей, які разом з українцями формують єдину етнонаціональну структуру суспільства.
Права громадян – представників різних національностей, а також гарантії цих прав зафіксовані у Декларації прав національностей України, Конституції України, базовому Законі Україні «Про національні меншини в Україні” та низці інших нормативних актів.
На забезпечення виконання законодавства щодо національних меншин і міграції, про свободу думки і слова, свободу віросповідання і світогляду розпорядженням голови райдержадміністрації № 405 від 21.08.2007 року розроблено Програму забезпечення реалізації державної політики у сфері міжнаціональних відносин та розвитку культур національних меншин Здолбунівщини на 2007-2010 роки. Програма затверджена рішенням сесії районної ради № 257 від 17.10.2007 року.
В районі зареєстровані представництва національних меншин «Російський дім” та Товариство польської культури.
Здолбунівське районне товариство “Російський дім” розпочало свою діяльність в 1993 році і стало першою організацією російської діаспори в області. Очолює її вчитель Здолбунівської гімназії Л. Буцька. Кількість росіян в районі становить близько 2,71 % від загальної кількості населення. Метою діяльності зазначеного товариства є формування позитивного іміджу росіян України, створення умов для міжособистісного спілкування, забезпечення популяризації російської мови та культури, задоволення інформаційних потреб.
Районне товариство польської культури Здолбунівщини створене у 1996 році, його очолює С. Міхалевич. Головне своє завдання об’єднання вбачає у розвитку культури міжетнічного спілкування, здійсненні особистісних контактів між громадянами Республіки Польща та України. Загалом товариство провадить свою діяльність в рамках функціонування Римо-Католицького костелу свв. апп. Петра і Павла в Здолбунові. Кількість поляків в районі складає 0,21 % населення.
Районні представництва вищезазначених національних меншин беруть активну участь у громадському житті Здолбунівщини. Зокрема, керівники районних національно-культурних товариств входять до складу громадської ради при райдержадміністрації, є членами Ради з питань етнонаціональної політики при голові обласної державної адміністрації.
Органи виконавчої влади району та місцевого самоврядування залучають представників національно-культурних товариств до відзначення державних свят. Зокрема, члени товариств “Російський дім ” та польської культури взяли участь у тематичному вечорі “Духовна єдність” до Дня Соборності України, що відбувся в районному будинку культури.
На веб-сторінці райдержадміністрації регулярно розміщуються прес-релізи, анонси та програми культурно-просвітницьких заходів, організованих національно-культурними товариствами Здолбунівщини.
Крім того, сектором з питань внутрішньої політики апарату райдержадміністрації здійснюється постійний моніторинг стану міжнаціональних відносин, забезпечення прав національних меншин. Звернень громадян щодо порушення прав на свободу думки, слова, світогляду і віросповідання, обмеження їх конституційних прав у зв’язку з належністю до національних меншин до райдержадміністрації не надходило.
Досвід функціонування національно-культурних товариств свідчить про те, що за підтримки органів державної влади ці громадські об’єднання мають достатній потенціал для забезпечення усього комплексу організаційно-практичних та культурно-просвітницьких заходів, що сприяє гармонізації міжетнічних відносин.
Сектор внутрішньої політики РДА.

Comments are now closed for this entry