Майже щохвилини у світі зупиняється людське серце. І вже через 5-7 хвилин після цього помирає мозок. Кожні п’ять секунд зволікання з допомогою потерпілому знижують ймовірність повернення до життя на 1 %. Тому саме людина, яка опинилася поруч у такій ситуації, може врятувати потерпілого. Але, на жаль, багатьом часто бракує знань, щоб правильно надати домедичну допомогу. Саме тому девіз Всесвітнього дня перезапуску серця, який відзначають 16 жовтня: «Кожна людина може врятувати життя».

Цьогоріч у заходах, присвячених цьому дню, взяли участь 24 міста України та 36 локацій. Долучився до відзначення Всесвітнього дня перезапуску серця і Здолбунів. Координатором заходу «Врятуймо разом» стала інструктор Європейської ради реанімації (далі – Ради) здолбунівчанка Ірина Серединська, яка разом з інструктором Ради Павлом Кондратюком у Здолбунівському ВПУЗТ провела тренінг для учнів. Під час нього фахівці продемонстрували, як визначити свідомість, ознаки життя та провести серцево-легеневу реанімацію. Практичні навички відпрацювали на манекенах. Завдяки тренінгу студенти навчилися не лише основ домедичної допомоги, а й того, як не розгубитися і правильно діяти в екстремальній ситуації.


Такі заходи інструктори Ради реанімації проводять у Здолбунові не вперше. Адже нині їхньою основною метою є не просто навчити громадськість теорії, а й провести практичні заняття, щоб люди в разі необхідності зуміли застосувати ці вміння.
- На жаль, ситуація з домедичною допомогою в нашій країні є критичною. Чимало інформації, якою володіють люди, вже застаріла, а більшість громадян взагалі не знає, як надавати першу допомогу. На тренінгах, які ми проводимо, учасники самостійно вчаться це робити на манекені. Тому й запам’ятовують усе набагато краще, ніж просто теоретичний матеріал, - пояснює Ірина Серединська.
Цієї весни дівчина пройшла курси Європейської ради реанімації та інструкторські курси, отримавши відповідний сертифікат. Тож тепер має змогу навчати інших. Влітку разом з колегами вона провела майстер-клас з надання домедичної допомоги у дитячому таборі.
– Вперше ми організували тренінги для дітей 7-14 років. Протягом трьох днів навчили надавати допомогу близько двохсот діток. Згодом побачили, що люди зацікавлені дізнатися про те, як діяти в екстрених ситуаціях. Тож двогодинні тренінги почали проводи у школах Здолбунівського району. Пояснюємо і демонструємо, як надавати допомогу, не лише учням, а й вчителям, - розповідає пані Ірина.
Інструктори Ради проводять такі тренінги не тільки у школах, а й в багатьох інших закладах. Це новий напрямок, який в Україні запрацював нещодавно. Приклад у цьому взяли з країн Європи.
– Ми проводимо базовий курс BLS (Basic life support), під час якого вчимо, як визначити, чи у свідомості людина, чи є в неї ознаки життя, як надати першу допомогу, оцінити власну безпеку, провести серцево-легеневу реанімацію, застосувати автоматичний зовнішній дефіб­рилятор. Акцентуємо й на тому, як правильно викликати швидку, бо чимало людей не знає навіть цього. Під час занять іноді просять додатково розповісти про деякі аспекти у наданні допомоги, тому інформуємо про удавлення і певні його особливості у дітей. До того ж у ході тренінгу моделюємо
стресові ситуації, наближені до реальності, - зазначає Ірина Серединська.
Під час занять інструктори розповідають слухачам і про те, що люди деяких професій навіть у позаробочий час зобов’язані за потреби надавати домедичну допомогу, інакше їм загрожує кримінальна відповідальність. Це вчителі, працівники поліції, ДСНС, медики, провідники потягів, керівники екскурсійних груп.
– Люди бояться допомагати іншим через власну необізнаність, а частина з них навіть не усвідомлює, що за невчасне надання допомоги несе кримінальну відповідальність. Тому дуже важливо знати про свої обов’язки та права, - зауважує інструктор Ради.
Нині Ірина Серединська є координатором проведення таких тренінгів. Але згодом разом з колегами має намір створити громадську організацію, основним завданням якої буде підвищення рівня знань та умінь громадськості з проведення реанімації й надання екстреної медичної допомоги.
– Громадська організація зараз якраз формується, але сподіваємося що незабаром ми її офіційно зареєструємо, і почнемо працювати. Адже ми прагнемо збільшити шанси людей на виживання, бо саме перші хвилини після зупинки дихання найдорогоцінніші. Тому вкрай важливо, щоб потерпілому надали першу домедичну допомогу до приїзду швидкої, - зазначає дівчина.
Нині інструктори планують час проведення наступних тренінгів. А вже цієї суботи, 26 жовтня, у Здолбунівському РБК відбудеться восьмигодинний сертифікований курс Європейської ради реанімації з домедичної допомоги. За його результатами можна буде отримати відповідний сертифікат, а тим, хто з певних причин не зміг пройти курс, перездати засвоєне. Заняття відбудуться за попереднім записом.
Марина КОЛОДИЧ.
Фото надала
Ірина СЕРЕДИНСЬКА.

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити