Восьмого червня до славного села нашого краю Дермань Друга прибуло чимало гостей: школярі, студенти, освітяни, науковці-історики і краєзнавці, бібліотекарі та митці, представники влади. Усі вони поспішали долучитися до участі в організованому там за сприяння Здолбунівської районної ради, Рівненської обласної організації НСКУ, Рівненського обласного краєзнавчого музею, РДГУ, відділів освіти, культури і туризму місцевої райдержадміністрації, Дерманської Другої сільської ради краєзнавчому дні під загальною назвою «Дерманський Світильник». Загалом раніше багато років поспіль так називали літературно-мистецьке свято, яке збирало на дерманській землі поетів і письменників Рівненщини. Але потім програму «Дерманського Світильника» розширили й наповнили заходами різного плану. Тож торік і цього разу проект зреалізували в оновленому форматі.

DSC04009

Відзнаки вручає голова Здолбунівської районної ради Олег Дацюк.

Основною локацією «Світильника» традиційно став Дерманський НВК. Адже саме на подвір’ї цього закладу проходив концерт за участю учнів і викладачів Мізоцької музичної школи, розташувались стилізований під старовинну хату павільйон з виставкою автентичних вишивок, зібраних у селі, та почастунком зі страв української національної кухні, який підготували для гостей свята бібліотекарі району. Там же, у спеціально оформленому наметі, діяла шкільна туристична агенція. Як розповіла вчитель історії та керівник туристично-краєзнавчого гуртка Дерманського НВК Тамара Леонтіївна Нечипорук, її гуртківці розробили 12 цікавих екскурсійних маршрутів своїм історичним селом і виступили в ролі гідів для охочих ним помандрувати. Крім того, усі, хто прибув на дійство, мали змогу ознайомитись з краєзнавчими виданнями, представленими на доволі об’ємній розкладці, придбати книги історико-краєзнавчої тематики на лотку «Рівнекниги» або долучитися до запропонованих їм майстер-класів. Власне в актовій залі того ж таки Дерманського НВК відбувся й основний захід краєзнавчого дня - Всеукраїнська наукова історико-краєзнавча конференція «Дермань і Мізоч в історії та культурі Волині». Але спершу її учасники завітали до музею Уласа Самчука, де мали спілкування з його колишнім директором Федором Єфімчуком - педагогом, справжнім патріотом свого села й великим ентузіастом музейної справи. А від нього дізнались чимало крає­знавчих цікавинок, історичних фактів про Дермань та його Світочів. Озвучив він й ініціативу щодо створення, а радше відновлення в Дермані сільського етнографічного музею. І головна проблема тут не відсутність експонатів, а те, що немає відремонтованого приміщення, де б їх розмістили.


Усі, хто прибув на конференцію, перед початком її роботи Хвилиною мовчання вшанували пам’ять дерманця Андрія Васильовича Бріка, воїна АТО, який загинув за Україну 8 червня 2015 року. Потому прозвучав Державний гімн України.
Учасників конференції привітав голова Здолбунівської районної ради Олег Євгенійович Дацюк. Він побажав історикам і краєзнавцям плідної роботи, зазначив, що й надалі формат «Дерманського Світильника» оновлюватимуть. Так, до заходу планують ширше залучати учнівську та студентську молодь, адже й нашим юним землякам цікаво і варто глибше знати історію свого краю. Також Олег Євгенійович вручив грамоти Здолбунівської районної ради за значні успіхи та досягнення у вивченні історії, туризму, краєзнавства кращим учням та вчителям району. Загалом цих достойників наразі шістнадцять і серед них є ті, кого відзначили грамотами двічі – за різні високі здобутки. Нагороджених у залі вітали оплесками.

Федір Єфімчук.


Звернулися до присутніх з вітальним словом декан історико-соціологічного факультету РДГУ, кандидат історичних наук Валерій Миколайович Шеретюк, співорганізатори конференції директор Здолбунівського районного історико-крає­знавчого музею Олег Олександрович Тищенко та голова Рівненської обласної організації НСКУ, кандидат історичних наук Андрій Анатолійович Жив’юк.
- Вважаю, це була гарна ідея і хороша нагода торік започаткувати цикл «Дерманського Світильника» в оновленому форматі. Хочу подякувати Здолбунівській районній раді, в особі Олега Дацюка та його заступника Олександра Бухала, бо саме їхніми зусиллями стала можливою ця конференція. Сподіваюсь, що проект цей буде довготривалим. Можливо, що локація заходу варіюватиметься, оскільки в нашому краї є ще й історичний Мізоч. То чому б не провести саме там, якщо не чергову, то одну з наступних конференцій? Сподіваємось, що в майбутньому участь у заході візьмуть і гості з-за кордону. Радію, що робимо цю справу, і надіюсь, що вона принесе хороші плоди, - зазначив пан Андрій.

Вів наукову конференцію Олег Тищенко.


Затим розпочалась справжня захоплююча подорож крізь час. З калейдоскопом імен, дат, фактажу і цікавих думок, а ще - із запитаннями та відповідями. Гідами у цій мандрівці стали імениті науковці зі Львова, Києва, Нетішина, Луцька, Острога, Рівного, які представляли престижні українські виші, музеї. Більшість з доповідачів - володарі нау­кових ступенів. Приємно, що серед тих, хто має високі нау­кові здобутки і прибув для участі в конференції, були й вихідці зі Здолбунівщини.

Під час концерту.


У своїх виступах учасники конференції висвітлювали різні, але безперечно, цікаві для наших краян теми. Наприклад, Ігор Тесленко вів мову про родину Мізоцьких, Руслана Давидюк – про історичну постать: полковника УНР і генерала УПА Леоніда Ступницького, Андрій Фелонюк висвітлив тему «Ремісниче середовище Мізоча останньої чверті ХVIII-XIX століття у світлі цехових документів», Олег Разиграєв - «Мізоч в контексті більшовицького диверсійного руху нв Волині (початок 1920-х років)», Андрій Смирнов - «Дерманський монастир у період німецької окупації (1941-1944 рр.)». З доповіді Андрія Руккаса присутні дізналися про те, як саме розгорталися події 17 вересня 1939 року на теренах теперішньої Здолбунівщини, а з виступу Григорія Охріменка – про скарби римських монет біля Мізоча та їх історичний контекст. Також присутні мали змогу почути записані Оксаною Пальчевською спогади очевидців про життя в період нацистського окупаційного режиму. Загалом того дня науковці виголосили більше десятка доповідей. З повними їх текстами можна буде ознайомитись, звернувшись до збірника нау­кових статей, який за підсумками конференції планують упорядкувати і видати друком на початку вересня цього року.


Одним з основних положень, яке учасники конференції одностайно підтримали після обміну інформаційним масивом, стало те, що науковці, історіографія мають фіксувати лише правду, дійсні факти, причому за будь-яких суспільних чи політичних обставин. Бо інакше неможливо творити правдиву науку й істинну історію, які є основою майбуття. Крім того, присутні на конференції одностайно проголосували «за» подальші дії щодо офіційного повернення селу назви Дермань Другий. А по завершенні заходу відвідали могилу Леоніда Ступницького, побували у Свято-Троїцькому монастирі.


У програмі «Дерманського Світильника» були й патріотично-розважальні заходи. Вчителі Дерманського НВК разом з виховником мізоцьких пластунів Олесею Синяк організували для учнів квест на патріотичну тематику. За перемогу змагалися кілька команд, але найвправнішою виявилась та, що мала назву «Сон».
…Червень. День свята Бог благословив і сонцем, і дощем. Дерманська земля просто буяє зеленню й різноквіттям, зачаровує своєю неповторною красою. Причастились нею, як і історичною правдою, духовністю, усі, хто завітав на «Дерманський Світильник».
Ольга ЯКУБЧИК.
Фото автора.

DSC03946

DSC03949

DSC03952

DSC03969

DSC03947

DSC03971

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити