Цьогоріч по всій Україні активно відбуваються прибирання парків, лісів, узбіч, пляжів. Українці до таких заходів активно долучаються та передають один одному естафети, які спрямовані на очищення забруднених територій та дотримання чистоти вцілому.

Безперечно, це надзвичайно велика праця, гарний приклад для дітей та й взагалі хороша справа. Дуже добре, що люди свідомо ставляться до прибирання загальних територій, і намагаються покращити стан довкілля. Та першочерговою умовою, насправді є не прибирати, а тримати в чистоті нашу планету. Для цього потрібно мінімально використовувати упаковки, які розкладаються століттями, і щороку завдають все більшої шкоди для флори та фауни, та навчитися сортувати відходи, які можна переробити.

 

Мінімум відходів на звалища

У сучасному світі є чимало варіантів, які забезпечать максимальну переробку вторсировини та дозволять практично не вивозити сміття на полігони. Тому, у кожного є можливість навчитися правильно використовувати побутові та харчові відходи, тим самим зменшити забруднення довкілля. Основа запоруки чистоти нашого середовища це: сортування упаковок, компостування органіки, утилізація небезпечних відходів і високотемпературне спалювання неліквідних сміттєвих залишків.

У більш цивілізованих країнах світу вже давно навчилися сортувати сміття. Там, про це дбає держава, яка забезпечує сміттєві баки для різних типів відходів, здійснює вивіз того ж сміття, але не на полігони, а на сортувальні станції. Звідти вторвідходи потрапляють на заводи з переробки, де отримують друге життя.

 

сортування

 

Звичайно, у нас, ще не має такої налагодженої системи, проте є можливість вчитися і використовувати ці знання правильно. Нині по всій Україні є пункти збору паперу, скла, металу. Це три види сміття, які можна здавати на переробку, і отримувати за це ще гроші. Та варто знати, що на переробку паперу не йдуть: брудний та жирний папір, чеки, факсовий папір, серветки сухі та вологі, паперові рушники, туалетний папір, упаковка від брикетів вершкового масла та сирків, упаковка типу Tetra Pak, паперові горнятка, пергамент, лотки з яєць, комбінована упаковка (наприклад, для пересилки документів, яка містить бульбашкову плівку і папір).

Скло можна здавити не лише цілою тарою, а й у битому вигляді. Також на переробку скла приймають: банки від консервації, пляшечки від ліків, косметики, дитячого харчування, парфумів. Потрібно лише знімати металеві та пластмасові кришечки та дозатори. Але й у склі є перелік того, що переробити неможливо – це  кришталь, жаростійке та ударостійке скло.

Щодо металу, то він у пунктах прийому класифікується на чермет і кольорові метали. Але у такі пункти можна здавати - жестяні кришки та банки, консервні банки, алюмінієві упаковки з напоїв, металевий посуд. Також піддаються переробці упаковки з аерозолів, дезодорантів, пінки для гоління, лаку для волосся, єдине - з них потрібно знімати пластикові кришки.

Типи пластику та їх характеристика

Пластик вже давно є невід’ємною частиною нашого життя. З кожним роком його стає все більше і все гостріше постає проблема правильної експлуатації та утилізації. Правильна переробка – вірний шлях до збереження довкілля.

В ідеалі усі упаковки, не залежно від матеріалу з якого їх виготовляють, повинні бути маркованими. Зображені коди маркування стрілочками у вигляді трикутників з відповідними написами або цифрами. Пластик, ділиться на сім основних видів, у деяких випадках він переробляється, а в деяких не лише не переробляється, а може бути навіть небезпечним. 

 

типи пластику

 

Код 01/1, тип матеріалу РЕТ або ПЕТ. Це - поліетилентерефталат, найпоширеніший вид пластмас. З нього виготовляють упаковки для розливу напоїв, соків, води. Також цей матеріал застосовують для упаковки різних порошків, сипучих харчових продуктів. Це безпечний та зручний вид упакування, який піддається вторинній переробці. Та варто зауважити, при повторному та багаторазовому використанні із пластику починає виділятись речовина бісфенол А (BPA). Високий вміст бісфенолу в організмі підвищує ризик розвитку раку грудей, захворювань серця та печінки, діабету. Крім того, навіть незначні концентрації цієї речовини негативно впливають на репродуктивну функцію і можуть викликати відхилення розвитку у майбутніх дітей. Тому, цей вид упаковки призначений лише для одноразового використання.

В Україні не переробляють ПЕТ-пляшки чорного та жовтого кольору, тому їх теж варто уникати. Якщо пляшка має дозатор або аератор з металевою пружиною та трубочкою, дозатор не підлягає переробці, тому його потрібно відкрутити та викинути до загального сміття.

Код 02/2, тип матеріалу PEHD (HDPE)  або ПВД - поліетилен високої щільності. Його використовують для виготовлення пляшок та пакетів для молока і води. Окрім цього, із поліетилену високої щільності виготовляють флакони для шампунів, косметичних та миючих засобів, одноразовий посуд, контейнери для продуктів харчування та заморожування, іграшки, різні ковпачки та кришки для пляшок та флаконів, міцні господарські сумки, фасувальні пакети та ящики. Упаковка з такого типу пластику стійка до масел, кислот, лугів та інших агресивних речовин. На думку науковців – це найякісніший та найбезпечніший різновид пластику, який піддається вторинній переробці.

Код 03/3, тип матеріалу PVC  або ПВХ – полівінілхлорид. Його використовують для виготовлення лінолеуму, віконних профілів, меблів, упаковки побутової техніки, штучної шкіри, плівки для натяжних стель, сайдингу, труб, ізоляції проводів та кабелів, обгорток для сиру та м'яса, пляшок для рослинних олій, а також дитячих іграшок. Науковцями доведено, що канцерогени, які містяться у цьому матеріалі, можуть проникати в продукти харчування. Для виробництва PVC використовують численні додатки, які є доволі токсичними для людини: фталати, важкі метали та інші. Це найбільш отруйний та найбільш небезпечний для здоров'я вид пластмас. Існує інформація, що полівінілхлорид, потрапляючи в кров людини, викликає гормональні порушення, які призводять до раннього статевого дозрівання та безпліддя. Цей тип пластику не піддається переробці. При спалюванні полівінілхлориду утворюються високотоксичні хлорорганічні сполуки, а після десяти років служби вироби з PVC починають самостійно виділяти токсичні сполуки. Тому саме цього типу пластику слід уникати.

Код 04/4, тип матеріалу PELD (LDPE)  або ПНД – поліетилен низької щільності, з якого виготовляють різні пакувальні матеріали, пакети для супермаркетів, CD, DVD диски. Офіційно його вважають нешкідливим. Проте при виробництві LDPE використовують потенційно небезпечні для здоров'я речовини: бутан, бензол і вініловий ацетат. Цей тип матеріалу піддається вторинній переробці.

Код 05/5, тип матеріалу PP або ПП – поліпропілен, з якого виготовляють відра, посуд для гарячих страв, одноразові шприци, упаковку для круп, печива, мішки для цукру, контейнери для заморожування продуктів, кришки для пляшок, диски, пляшки для кетчупів, стаканчики для йогуртів, труби. У будівництві використовують для шумоізоляції. Багато виробників побутової техніки використовують поліпропілен для виробництва упаковки, відмовившись від отруйного полівінілхлориду. Вважається, що поліпропілен безпечний для здоров’я, але нещодавно група японських вчених встановила, що дрібні частинки поліпропілену, які плавають в водах океану, абсорбують різні токсиканти, розчинні у морській воді. Окрім цього, поліпропілен чутливий до світла та кисню, псується швидше, ніж поліетилен, але  піддається вторинній переробці.

Код 06/6, тип матеріалу PS або ПС – полістирол, який перетворюють

на піддони для м'яса і птиці, одноразовий посуд, контейнери для їжі, стаканчики для йогуртів, дитячі іграшки, теплоізоляційні плити, декоративну плитку для стелі, пакувальні таці для продуктів харчування в супермаркетах, фасувальні коробки для яєць. Полістирол хімічно нестійкий, його отримують в результаті полімеризації стиролу, який є канцерогеном. Цей тип матеріалу піддається вторинній переробці.

Код 07/7, тип матеріалу -  О (оther) або інше. В цю групу входять інші види пластмас і їхнє використання у побуті може бути пов'язане з небезпекою для здоров'я. Полікарбонат, з якого виготовляють деякий посуд для харчування і пляшки, при контакті з гарячими рідинами може вивільнювати бісфенол А. Водночас, у цю групу можуть входити і екологічні види пластмас, які біодеградують в довкіллі за участі мікроорганізмів. Вцілому, цей тип пластику не піддається переробці, тому його, як і тип PVC/3 варто уникати.

Tetra Pak, Ело-пак належить до категорії пластику, таку упаковку теж можна переробити. Це упаковка з соків, молочної продукції (при сортуванні кришечку та горловину з них не потрібно знімати), також сюди відносять паперові стаканчики. 

Одноразові поліетиленові пакетики також піддаються переробці, та все ж їх варто уникати. Якщо все ж ви користуєтеся ними, то намагайтеся їх віддавати на переробку. Якщо відправляєте на сміттєзвалище, то для зручності утилізації такі торбинки можна складати у ПЕТ-пляшки. Таким чином вони не будуть літати у повітрі, валятися на узбіччях, їх не будуть їсти тварини.

Прозора обгортка для гаджетів, іграшок, кави, корм для тварин у гнучкій упаковці, дой-пак вакуумний, обгортки цукерок, батончиків, соломинки, вакуумна пластикова упаковка (сосиски, сир, копчена риба), одноразовий посуд (ланч бокси, тарілки, стакани, прибори - це PP та PS, які неможливо поки переробити), пластикові картки, канцтовари, вушні палички, косметика (туш, помада, рум’яна, інша упаковка з багатьма компонентами), пластикова упаковка з-під яєць, все з маркуванням c/pp c/ldpe C/pap C ldpe c/hdpe, PVC, файли, папки пластикові, шприци, зубні щітки, блістери від пігулок, піддони для їжі схожі на пінопластові, упаковка без маркування – це перелік пластику, який поки що неможливо переробити.

Перед тим, як купувати щось у будь-якій пластиковій упаковці, подумайте двічі. Екологи радять всім покупця уважно дивитися на склад упаковки, і обирати ту, яку можна переробити. Окрім зазначеного коду маркування, має бути також вказано загальна кількість матеріалу та скільки матеріалу переробляється. Також виробники повинні вказувати при якій температурі можна використовувати цей чи інший пластик. Дуже часто пластик з найнижчою шкідливістю при взаємодії з гарячою водою може стати небезпечним і отруйним.

Якщо ви все ж почнете сортувати сміття, пам’ятайте: воно має бути чистим та максимально стиснутим. Якщо категорію маркування визначити неможливо, то краще викиньте його до загально сміття, або проконсультуйтеся з фахівцями у сфері сортування сміття.

Альтернатива пластику

торбинки

 

Знайти заміну частині пластику можливо, для цього необхідно лише трохи часу та велике бажання для змін.

До прикладу ПЕТ-пляшки для води та олії можна замінити на скляні. Крупи та сипучі продукти купувати на вагу у свої торбинки з тканини, або ж у пластикові багаторазові лотки чи скляний посуд. Для хлібобулочних виробів використовувати паперові пакети, або ж ті самі торбинки з тканини. Фрукти, овочі та цукерки також зручно пакувати у торбинки замість поліетиленових пакетиків. Адже останній, ви використовуєте двічі у кращому випадку, а шкоди для тварини він може завдати смертельної, тому варто бути розсудливими та дбати про рослинний і тваринний світ. Паперові стаканчики, у яких продають чай та каву, насправді мають прошарок поліетилену, тому не відносяться до макулатури. Їх альтернативою може стати чашка або пластмасовий стаканчик, що складається. У вашій сумці він займе мінімум місця, але водночас є багаторазовим для використання. А для любителів пити через соломинку теж з’явилася заміна - тепер можна використовувати металічну соломинку замість пластикової.

Продуктів харчування, які мають не марковану упаковку, теж варто уникати. Наприклад сметану краще купувати у свою тару, якщо ви все ж купуєте фасовану, то краще у стаканчику, який піддається переробці. Бо молочні продукти у пакетах на жаль не здатні отримати друге життя.

Сири та ковбаси також комфортно запаковувати в паперові пакети, а бо ж навіть у звичайний папір. Що стосується м’яса, тут трохи складніше, але теж є варіант – пластикові продуктові контейнери. Звичайно, носити такий лоток з собою не дуже зручно, проте якщо ви плануєте робити закупи заздалегідь, то про це варто потурбуватися.

І звичайно на заміну поліетиленовим пакетам вже давно прийшли еко сумки. Їх вартість більша ніж поліетиленового пакета, та ватро врахувати, що пакет ви не зможете використати багато разів, на відміну від сумки.  

Засоби гігієни теж мають деякі замінники, які можна переробити. Вушні палички можна замінити на бамбукові, так само, як і зубну щітку. Упаковку зубної пасти шукати з кодом, що йде на переробку, адже більшість з них має змішаний код. Креми та косметичні засоби обирати у склі, або ж з позначкою переробки.

 Органіка

            Окрім пластику люди продукують чимало органічних відходів, які на щастя не є шкідливими. Але саме їх в першу чергу не варто змішувати з рештою сміття, адже такі відходи знижують якість іншої воторсировини. Органіка може слугувати добривом, тому її потрібно компостувати. Якщо є ділянка на відкритому ґрунті, там можна зробити компостну яму, або ж збити ящик із звичайних дощок. Якщо ж такої можливості немає, можна скористатися кухонним компостером. Він може бути у вигляді відра з подвійним дном, де верхнє має спеціальні отвори – щоб стікала рідина. А ще такий компостер має внизу кран, для того, щоб рідину зливати. До речі, ця рідина - компостний чай - дуже корисна для рослин.

 

компостер

           

Компостери для квартири можуть бути простими або автоматичними. Останні працюють від мережі, перемелюють органіку та підтримують необхідну температуру. Таким чином значно прискорюють процес ферментації. Для прискорення процесу перетворення органіки на органічне добриво можна використовувати: ЕМ-рідину, ЕМ-бокаші або спеціальних черв’яків.

Для компосту підходять: залишки від овочів, фруктів, рослин, дрібні палички, шматки серветок, відходи від чаю та кави, шкаралупа від яєць (пом’ята), залишки каші. Але не можна переробити на органічні добрива -  залишки від м’яса, риби, кістки, пересмажена олія, жир, молочні продукти.

Ще завдяки компостуванню можна позбутися проблеми опалого листя, яке у нас прийнято спалювати. Та при спалюванні воно виділяє багато шкідливих речовин, які протягом сезонів вбирало у себе, а завдяки компостуванню цього немає. Таким чином можна позбутися одразу двох проблем – прибрати територію і не наносити шкоди довкіллю та людям.

Якщо ці рекомендації перетворити у щоденну звичку, можна позбутися захоронення відходів на звалищах, раціонального використання природних ресурсів, економії на затратах виробництва. А головне, наша планета знову стане домівкою для рослин, тварин, птахів, комах, корисних мікроорганізмів, які щороку дедалі більше перебувають під загрозою вимирання. І пам’ятайте, здавати сміття на переробку не соромно – соромно викидати його на звалище.

Марина КОЛОДИЧ,

за інформацією з відкритих джерел.

Фото з мережі Інтернет.

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити