Найбільшу групу серед гепатитів складають вірусні ураження печінки. Існує як мінімум вісім вірусів, які викликають гепатит (А, В, С, D, E, G, TTV, SEN). Вони різняться за своєю природою, тож і захворювання, спричинені кожним з них, також різні. Найнебезпечнішими є гепатити В і С. За даними ВООЗ, 57 % випадків цирозу печінки і Найбільшу групу серед гепатитів складають вірусні ураження печінки. Існує як мінімум вісім вірусів, які викликають гепатит (А, В, С, D, E, G, TTV, SEN). Вони різняться за своєю природою, тож і захворювання, спричинені кожним з них, також різні. Найнебезпечнішими є гепатити В і С. За даними ВООЗ, 57 % випадків цирозу печінки і 78 % випадків раку печінки зумовлені хронічними вірусними гепатитами В або С. Неприємним і небезпечним є і захворювання на гепатит А.Розповімо, як убезпечити себе від цих хвороб.

Трішки “місцевих цифр”
За інформацією, наданою Здолбунівським районним лабораторним відділенням Рівненського міжрайонного відділу ДУ “Рівненський ОЛЦ МОЗ України”, упродовж останніх років рівень захворюваності населення нашого району на вірусні гепатити перевищує середньообласні показники. В основному - через хронічний вірусний гепатит. Так, у 2017 р. показник захворюваності на гострий гепатит В на Здолбунівщині становив 5,24 на 100 тисяч населення (по області - 5,26), на хронічний вірусний гепатит В - 7 на 100 тисяч населення (по області - 3,1), на хронічний вірусний гепатит С - 15,7 на 100 тисяч населення (по області – 10,17). У першому півріччі 2018-го показник захворюваності на гострий гепатит В становив 1,7 на 100 тисяч населення (по області – 1,64), на хронічний вірусний гепатит С – 8,7 на 100 тисяч населення (по області – 3,36). Випадків захворювання на гострий гепатит А в районі цьогоріч не зареєстровано, але ріст захворюваності спостерігали у 2016 р. - тоді захворів 31 житель Здолбунівщини (торік - 4).

Про гепатит А
Єдиним джерелом інфекції при вірусному гепатиті А є хвора людина. Зараження відбувається через звичайні для кишкових інфекцій чинники передачі - забруднені вірусом воду, харчові продукти, предмети побуту та брудні руки.
Щоб запобігти захворюванню, необхідно дотримуватись простих правил:
- для пиття і приготування їжі користуватись водою з централізованих джерел водопостачання або питною бутильованою промислового виробництва;
- не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду води з незнайомих джерел водопостачання (річок, озер, підземних джерел, поверхневих вод);
- овочі й фрукти перед вживанням ретельно мити, обдавати окропом;
- не купувати харчові продукти на стихійних ринках;
- споживати свіжі продукти, слідкувати за дотриманням умов їх зберігання і транспортування;
- дотримуватись технології приготування та реалізації страв;
- дотримуватись правил особистої гігієни: обов’язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, а також після кожного відвіду­вання туалету.
Пам’ятайте: найефективнішим засобом профілактики вірусного гепатиту А є вакцинація дорослих та дітей, адже здатна забезпечити імунологічний захист на 20 років.

Як запобігти гепатитам В і С
Парентеральні гепатити В і С вважають головними причинами формування хронічних захворювань печінки. Джерелом вірусного гепатиту В та С є хворі на гострі й хронічні їх форми, а також люди з безсимптомною формою хвороби (вони і є основним джерелом інфікування).
Зараження здорової людини відбувається при потраплянні у її кров інфікованої крові чи інших біологічних рідин при проведенні маніпуляцій та процедур, що супроводжуються порушенням цілісності шкірних або слизових покривів: оперативні втручання, переливання крові, ін’єкції, тощо; при внутрішньовенному введенні наркотиків, при виконанні ін’єкційних косметичних процедур, манікюру, педикюру, пірсингу, татуювання, татуажу та ін. Крім того, можлива передача хвороби від матері до плоду під час пологів, при побутових контактах – у разі користування спільними приладами для гоління, зубними щітками, манікюрним набором, через незахищені статеві контакти.
Отож, щоб не заразитися парентеральними гепатитами:
- не користуйтеся чужими приладами для гоління, зубними щітками, манікюрними наборами;
- при зверненні в медичний заклад, стоматкабінет, манікюрний або тату-салон поцікавтеся, як у цьому закладі проводять стерилізацію інструментарію. При обслуговуванні у майстра манікюру (педикюру) запропонуйте йому для виконання процедури скористатися вашим набором інструментів або ж переконайтесь, що він працюватиме стерильними інструментами. Задумайтесь – чи варто робити татуювання або пірсинг, особливо в домашніх умовах чи сумнівних місцях;
– дотримуйтесь правил особистої безпеки в інтимній сфері, уникайте випадкових статевих контактів, використовуйте засоби захисту;
– не відмовляйтесь від вакцинації проти гепатиту В, оскільки саме вона є най­ефективнішим методом профілактики цієї небезпечної хвороби. Вакцинопрофілактики вірусного гепатиту С поки ще не розроблено, але наукові дослідження в цьому напрямку тривають.
Зауважте: люди, інфіковані гепатитом, повинні пройти ретельне обстеження і лікування. Адже, якщо вчасно не звернутися по медичну допомогу, виникає високий ризик розвитку ускладнень і переходу хвороби у хронічну форму.
Ольга ЯКУБЧИК,
за матеріалами Здолбунівського РЛВ
Рівненського міжрайонного відділу
ДУ “Рівненський ОЛЦ МОЗ України”.

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити