Як не захворіти, коли всі навколо застуджені

Традиційний для холодної пори року «застудний» сезон набирає обертів. Це підтверджує і різке зростання попиту на протизастудні засоби в аптеках, і повсюдні кашель та чхання.
Статистичні дані також свідчать про збільшення кількості застуджених. Адже протягом минулого тижня на Рівненщині занедужали 7374 людини, більшість з яких - діти до 18 років. Протягом тижня госпіталізували майже 200 пацієнтів. Як повідомили у Рівненському обласному лабораторному центрі, перевищення епідпорогу медики зафіксували у Радивилівському та Дубровицькому районах, на межі перебуває нині Березнівщина.


А от на Здолбунівщині поки що про епідемію грипу ще не йдеться. За інформацією Здолбунівського районного лабораторного відділення Рівненського міжрайонного відділу ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України», за період з 24 по 30 листопада по допомогу до медзакладів району з приводу захворювання на гос­трі респіраторні інфекції звернулися 345 осіб. Показник захворюваності становив 601,2 на 100 тисяч населення, тобто
70,7 % до епідпорогового рівня.
У порівнянні з поперед­нім тижнем кількість хворих зменшилась на 4,7 %. При цьому медики фіксують незначне підвищення рівня захворюваності серед дітей (на 7 %). Протягом вказаного періоду до стаціонару госпіталізували 31 паціента з ГРВІ, в тому числі 24 дитини.
Утім, застуджені люди нерідко не поспішають звертатися до лікарів, а намагаються впоратися з хворобою самотужки. Тож можна припустити, що попереду на нас чекає справж­ня «атака» ГРВІ.
За прогнозами вірусологів, цього сезону в Україні циркулюватиме три штами грипу - «Гонконг», «Брісбен» та «Мічиган». Найнебезпечнішим є останній, оскільки українці зустрінуться з ним вперше. Тож імунітет до цього штаму у нас поки що не виробився.
То що ж робити, аби зима минула без нежитю, ангіни та грипу? Перед­усім, відповідально ставитися до власного здоров’я та дослухатися до порад спеціалістів.

Грип чи застуда?

Зазвичай симптоми грипу з’являються раптово. Найчастіше це:
* різке підвищення температури тіла (понад 38 °С);
* головний біль, біль у м'язах та у горлі;
* кашель;
* нежить.
Викликати «швидку» чи терміново звертатися до лікарні, потрібно, якщо:
* обличчя стало дуже блідим чи з’явилось посиніння;
* хворому важко дихати;
* температура не спадає впродовж довгого часу;
* турбує багаторазове блювання та випорожнення;
* у людини порушена свідомість;
* турбує біль у грудній клітці;
* з’явились домішки крові у мокроті;
* показники артеріального тиску нижчі від норми.
Ці симптоми грипу ігнорувати не можна ні в якому разі. Продовжувати лікування вдома дуже небезпечно, оскільки затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

Як не захворіти

Найефективнішим способом профілактики грипу є вакцинація. Оптимальний час введення вакцини - початок осені. Проте щеплення можна робити й згодом - впродовж всього сезону грипу. Всупереч поширеному міфу, вакцинація не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу. Імунітет після щеп­лення формується через 7-14 днів.
Уберегтися від сезонного грипу допоможе й виконання деяких нескладних правил.
1. «Захворів - сиди вдома». Візьміть лікарняний. Грип швидко передається, тому так званий «трудовий героїзм» (коли хворий іде на роботу) лише сприятиме поширенню інфекції.
2. Уникайте близького контакту з хворим. Намагайтеся якнайменше перебувати поряд з людьми, в яких застуда, нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію з іншими людьми, щоб уберегти їх від хвороби.
3. Прикривайте ніс та рот. Під час кашлю й чхання грип поширюється особливо швидко. Прикрийте серветкою рот та ніс - це знизить імовірність передачі інфекції іншим.
4. Мийте руки. Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.
5. Намагайтеся не торкатися до обличчя. На руках дуже багато мікробів. Доторкаючись руками до обличчя, ви збільшуєте шанси потрапляння мік­робів в організм через очі, рот та ніс.
6. Провітрюйте та дезінфікуйте приміщення. Регулярно провітрюйте приміщення, ретельно очищуйте та дезінфікуйте поверхні, до яких часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий.
7. Привчіть себе до корисних звичок. Будьте фізично активними, уникайте стресів, висипайтеся, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею.

Як не треба лікуватися

Грип не лікують за допомогою:
* Антибіотиків - вони не створюють жодної протидії вірусам, оскільки призначені виключно для боротьби з бактеріальними інфекціями. Вживання антибіотиків не за призначенням не лікує, а лише ускладнює боротьбу з хворобами у майбутньому. Антибіотики можна використовувати лише за призначенням лікаря для лікування таких ускладнень грипу, як пневмонія й бронхіт тощо;
* Гомеопатичних препаратів - немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу, тому в усьому світі вони не рекомендовані для лікування будь-яких небезпечних для життя інфекцій, в тому числі й грипу. Використання препаратів з недоведеною ефективністю в таких умовах вважається ознакою безвідповідального ставлення до життя хворих;
* Імуностимуляторів, імуномодуляторів - немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу. Водночас їхня дія під час хвороби може за певних умов навіть виявитися шкідливою;
* Народних засобів - лікування виключно народними засобами є не­ефективним і небезпечним, оскільки ніякі трав'яні відвари, чаї та настоянки на вірус грипу не діють. Однак народні засоби можуть згодитися для пом'якшення симптомів грипу - за умови грамотного використання без зловживань.
Марина СТЕПАНЮК,
за інформацією МОЗ України.

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити