З настанням нинішніх холодів з’явилися перші жертви морозу. Як і в попередні роки, прослідковується пряма залежність відморожень від вживання алкоголю, легковажного ставлення людей до свого здоров’я.
З повною категоричністю можна констатувати, що аби не було сп’яніння, то не було б і біди. Відомо, що алкоголь знижує пильність, прискорює втомлюваність, а при великих дозах спиртного з’являється сонливість, що особливо небезпечно в холодну пору.
Часто люди, які перебувають напідпитку, засинають на вулиці, що призводить до важких відморожень, а іноді і до замерзання. П’яна людина недостатньо критична до свого стану і до своїх вчинків.


Іншою причиною відмороження є невідповідне холоду взуття та одяг. Особливо це стосується молоді, яка одягнута та взута у все синтетичне, на тонкій підошві і до того ж тісне.
Розрізняють чотири ступені відмороження. При першому спостерігається блідість шкіри, яка після зігрівання стає рожевою, це найлегший ступінь. При другому ступені з’являються міхурі з кров’янистим вмістом. При третьому - шкіра відшаровується, втрачається її чутливість. Відмороження четвертого ступеня характеризується змертвінням всіх тканин аж до кісток.
Часто,щоб приховати алкогольне сп’яніння і прийти до лікаря без запаху, потерпілі звертаються до медиків на другий, а то й на третій день після відмороження. Як правило, така необачність призводить до незворотних змін у переохолоджених тканинах, що часто закінчується ампутаціями.
Кожен повинен знати, як правильно надати першу допомогу при відмороженні. Перш за все потерпілого необхідно зігріти. При можливості завести в тепле приміщення, дати випити гарячого чаю, молока або просто гарячої води. Після цього відморожені ділянки необхідно розтерти спиртом, горілкою або одеколоном, а при їх відсутності - чистими руками. Робити це необхідно доти, поки не відновиться чутливість і шкіра не порожевіє. Можна також зігріти кінцівку рук чи ніг у воді, доводячи її температуру від кімнатної до 40 градусів. Коли в місці відморожень уже є міхурі і набряк шкіри, розтирання проводити не слід, треба тільки накласти суху стерильну пов’язку, після чого негайно доставити потерпілого в лікарню.
І останнє. Коли вам доведеться на вулиці зустріти лежачу на снігу людину, зробіть все залежне від вас, щоб допомогти їй. При необхідності викличте швидку допомогу або міліцію, зверніться за допомогою до прохожих і перенесіть людину з морозу у таке місце, де б вона уникла замерзання. Цим ви врятуєте їй не тільки здоров’я, але й життя.
І. Яскал,
лікар-травматолог.

Comments are now closed for this entry