Проблема гіпертонічної хвороби давно вийшла за рамки суто медичної, і весь світ визнає її соціальною проблемою, яка впливає на здоров’я суспільства і тривалість життя громадян. Україна не с винятком: кожна третя людина дорослого віку в нашій країні сьогодні страждає на гіпертонічну хворобу. І щорічно це захворювання виявляється у одного мільйона українців. З аналізу структури загальної смертності населення України випливає: 66% смертей відбувається від хвороб системи кровообігу. Тому усунення артеріальної гіпертензії, яка є вагомим фактором ризику серцево-судинних захворювань, сприятиме поліпшенню стану здоров’я громадян України.


З 1 червня 2012 року в Україні розпочато впровадження європейського підходу до встановлення цін на лікарські засоби, метою якого є забезпечення українських громадян якісними, ефективними, безпечними та доступними ліками. Це відбувається на виконання соціальних ініціатив Президента України та відповідно до Постанови КМУ “Про реалізацію пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою”.
Дії Уряду із запровадженням державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою спрямовані на збільшення тривалості життя та покращання його якості, на зменшення смертності, особливо серед людей працездатного віку.
Лікування гіпертензії, яке відбувається час від часу, недієве. Так само й лікування лише на підставі значень артеріального тиску без урахування чинників ризику, ураження органів-мішеней (головного мозку, серця, нирок), супутніх недуг.
Неприпустимо самостійно добирати ліки - це може зробити лише фахівець. Тому, якщо у вас є бодай найменші проблеми із тиском, негайно звертайтеся до вашого сімейного лікаря, щоб отримати кваліфіковану пораду.
Лікування гіпертонічної хвороби (або первинної артеріальної, есенціальної гіпертонії, гіпертензії) залежить від стадії гіпертонії і важкості стану пацієнта. Найважливіше, що необхідно знати пацієнту з гіпертонічною хворобою: ніякі сучасні ліки, ніякі, навіть найгеніальніші, лікарі не зможуть справитися з його хворобою без його активної участі!
Отже, що ж повинен робити хворий, щоб перемогти артеріальну гіпертонію? По-перше, знайти собі союзника в особі сімейного лікаря, терапевта. Будь-яке стійке підвищення артеріального тиску - це привід для візиту до лікаря! Гіпертонію, як і всі інші захворювання, простіше й ефективніше лікувати на початковій стадії. Крім того, вчасно розпочате систематичне лікування артеріальної гіпертензії зменшує ризик ураження головного мозку і нирок, яке часто стає наслідком гіпертонічної хвороби, а також знижує ризик розвитку атеросклерозу.
По-друге, тільки самому хворому під силу створити умови для нормальної роботи серцево-судинної системи. Необхідно знижувати нервово-психічне напруження, а зробити це найбільш природно можна шляхом збільшення фізичного навантаження. Але не всяке навантаження хороше. Фізичне навантаження, необхідне хворому гіпертонією, повинно бути помірним, а найголовніше - приносити хворому позитивні емоції. Якщо воно буде поєднуватися зі свіжим повітрям - зовсім добре. Це можуть бути тривалі й спокійні піші прогулянки.
Для ефективного лікування гіпертонії важливим є дотримання хворим правильного режиму роботи й відпочинку. Тривалість сну повинна бути не менше 8-10 годин на добу, неприпустимі жодні перенапруги. Велику допомогу хворому артеріальною гіпертензією можуть надати його рідні та близькі створенням спокійної, доброзичливої атмосфери в сім’ї. Як шкода, що ми часто згадуємо про те, наскільки це важливо, тільки біля ліжка тяжко хворої людини!
Юрій ВИСОЦЬКИЙ,
сімейний лікар
амбулаторії ЗПСМ.

Comments are now closed for this entry