Щороку 1 грудня за ініціативою ООН відзначається день боротьби зі СНІДом. Минуло лише 30 років, як у світі був зареєстрований перший випадок захворювання на СНІД. З того часу смертельна недуга розпочала свою ходу по планеті. Нині епідемія набула стрімкого розвитку, але можливі масштаби досі ще важко оцінити. Реалії сьогодення невтішні, Україна займає перше місце серед країн Європи за темпами поширення цієї недуги. За оцінками експертів, загальна кількість носіїв вірусу імунодефіциту в нашій країні становить майже 490 тисяч осіб. Щоденно в країні інфікуються ВІЛ близько 50 осіб, 8-12 - помирають від СНІДу. У Рівненській області за 10 місяців поточного року зареєстровано 200 нових випадків ВІЛ-інфікованих.
Захворювання, яке швидко поширюється планетою, в нас у Здолбунові в рідкісних випадках почало зустрічатись з 1998 року, але сьогодні це вже не поодинокі виявлення. По м. Здолбунів. на диспансерному обліку перебувають 36 ВІЛ-інфікованих, з них 1 - СНІД-хворий. З початку року поставлено на облік 8 інфікованих, серед них 3 виявлених вперше, померло від СНІДу 2 людей.
Змінюється статистика передачі ВІЛ-інфекції. Якщо раніше більше хворіли наркозалежні, то зараз переважає зараження статевим шляхом (переважно це молоді люди віком 25-40 років).
ВІЛ та СНІД - це різні речі. ВІЛ - вірус імунодефіциту людини, який може потрапити від хворої людини в організм здорової лише трьома шляхами: через кров (при переливанні зараженої крові, через нестерильні голки, шприци, крапельниці); статевим шляхом; від хворої матері до дитини під час вагітності, пологів та годування материнським молоком. СНІД - це синдром набутого імунодефіциту, кінцева стадія захворювання, викликаного вірусом імунодефіциту людини, коли зруйнована захисна система і організм людини не здатен опиратися будь-якій, навіть найнезначнішій, інфекції, від якої хворий і помирає.
Підступність цього захворювання полягає саме в тому, що заразившись ВІЛ, людина ще довгий час почувається зовсім здоровою, і навіть лабораторні аналізи не можуть виявити ВІЛ впродовж перших трьох місяців після зараження. А ВІЛ-інфікований може ненавмисно розповсюджувати інфекцію.
Перехід від стадії ВІЛ-інфікування до СНІДу можна уповільнити, отримуючи антиретровірусну терапію, але вилікуватись від ВІЛ на сьогодні неможливо. Тому саме профілактика зараження залишається найефективнішим засобом попередження ВІЛ/СНІДу. Основні зусилля всіх відомств і служб у боротьбі проти ВІЛ/СНІД спрямовані на зміну ризикових практик у поведінці в молодіжному середовищі, пов’язаних із вживанням наркотиків чи сексуальною розбещеністю.
Пройти анонімне та безкоштовне обстеження на ВІЛ і отримати консультацію лікаря можна в м. Рівне, вул. Котляревського, 3 - обласна санепідемстанція, а також в обласному центрі боротьби зі СНІДом, що по вул. Соборній, 189 обласного центру. Крім того, через кабінет довіри Здолбунівської райполіклініки забезпечена можливість безоплатного тестування різних категорій населення на ВІЛ-інфекцію, всього по району з початку року обстежено понад 3 тисячі осіб. Забезпечено можливість доступу ВІЛ-інфікованих до лікування та профілактики супутніх інфекцій. Усі ВІЛ-інфіковані двічі на рік проходять диспансерний огляд.
Вберегтися від хвороби допоможе відповідний спосіб життя (не вживання наркотиків, використання презервативів, вірність і відданість одному статевому партнеру).
Вберігши себе, ви відведете цю біду від своєї сім’ї, забезпечите шанс на здорове майбутнє дітям і внукам. Не будьте байдужими і бережіть себе, адже проблема СНІДу це те, що торкається кожного з нас і про що всі повинні пам’ятати!
Людмила ТКАЧУК,
районний
лікар-інфекціоніст,
Марія БЄЛІКОВА,
голова Здолбунівської РО ТЧХУ,
Маргарита КИСЕЛЬОВА,
лікар-санолог районної санепідемстанції.

Comments are now closed for this entry